A propozycją wyróżnienia dyrektora należącej do koncernu Lafarge Cementowni Kujawy, wystąpiło Piechcińskie Bractwo Kurkowe. Było to w marcu ubiegłego roku. Uzasadniano to m.in. tym, że to otwarta i życzliwa osoba. Bardzo często, rzeczowo i finansowo, wspiera lokalne stowarzyszenia, artystów i szkoły. Prowadzi politykę proekologiczną i w dużym stopniu przyczynił się do powstania Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
O tym, że Leonard Palka powinien otrzymać prestiżowy tytuł "zasłużonego" ostatecznie zadecydowali radni.
Wyróżniony, swoją zawodową przygodę, zaczynał w Kujawskich Zakładach Przemysłu Wapienniczego w Bielawach. W pracy przeszedł wszystkie szczeble kariery. Dyrektorem Cementowni Kujawy został w 2000 roku. W latach 2003 - 2005 przebywał w Małogoszczy, gdzie kierował pracą tamtejszej cementowni, także należącej do Lafarge. Do zakładu w Bielawach wrócił w 2005 roku.
Leonard Palka podziękował wszystkim za otrzymane wyróżnienie.- Tytuł otrzymałem od samorządu, z którego ideą związany jestem od 20 lat (L. Palka pełnił m.in. funkcję zastępcy burmistrza - przyp. red). - Przypominam sobie moment jak powstawał samorząd. Otrzymałem telefon z zapytaniem, czy nie byłbym skłonny się w to włączyć. Pamiętam ten entuzjazm, który wtedy towarzyszył ludziom. To wyróżnienie jest więc dla mnie bardzo cenne - mówił.
Leonard Palka podkreślał, że z regionem, mimo iż tu nie mieszka, związany jest od 58 lat. - W 2005 roku poprosiłem swoich szefów o powrót na Kujawy, bo miałem poczucie, że jeszcze coś tutaj zrobię. Jestem związany z tym regionem osobiście, personalnie jako Leonard Palka - podkreślał.
Dodał też, że bardzo docenia pracę ludzi, którzy na rzecz lokalnego środowiska pracują od wielu lat lub dopiero zaczynają to robić. W tym miejscu wymienił nazwiska Janiny Drążek, prezes Stowarzyszenie Ekologicznego, Czesława Michalskiego z Piechcińskiego Bractwa Kurkowego i Jakuba Wojciechowskiego, nauczyciela z ZPS w Piechcinie. - Dla takich ludzi warto coś robić i warto z nimi współpracować - oznajmił. Miłym akcentem uroczystości był wzniesienie toastu.
Oprócz dyrektora Cementowni Kujawy, tytułem "zasłużonego" mogą poszczycić się także: Czesław Michalski, Czesław Michałek i Jerzy Krzyś.