MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Minister kultury docenił twórców z powiatu bydgoskiego. Otrzymali odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej

Maja Stankiewicz
Maja Stankiewicz
Uroczysty moment wręczania odznaczeń. Na zdjęciu wszyscy laureaci wraz z władzami powiatu bydgoskiego i radnymi
Uroczysty moment wręczania odznaczeń. Na zdjęciu wszyscy laureaci wraz z władzami powiatu bydgoskiego i radnymi Starostwo Powiatowe w Bydgoszczy
Honorowe odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej” otrzymali twórcy i działacz kultury z powiatu bydgoskiego. To reprezentanci trzech gmin: Nowa Wieś Wielka, Koronowo oraz Osielsko.

Twórców kultury w pow. bydgoskim nie brakuje Cieszy, gdy ich sukcesy dostrzegane są także poza granicami Pomorza i Kujaw, a zwłaszcza w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na wniosek starosty bydgoskiego Wojciecha Porzycha minister Bartłomiej Sienkiewicz odznaczył dwie osoby i jeden zespół.

Odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej” uhonorowany został m. in. Żeński Chór Lirenka z Nowej Wsi Wielkiej.

35 lat na scenie

- Chór ma różnorodny repertuar. Śpiewa pieśni ludowe, patriotyczne, religijne. Nie stroni także od muzyki rozrywkowej – informują pracownicy Starostwa Powiatowego w Bydgoszczy.

Jak dowiadujemy się - ostatnie miesiące to pasmo sukcesów chóru, który działa już 35 lat. Zespół zdobył m. in. srebrny dyplom w Wojewódzkim konkursie chórów i orkiestr w Cekcynie. W ub. r. z okazji jubileuszu nagrał też płytę. Znalazły się na niej nie tylko utwory polskie, ale też wykonywane w innych językach. Bo chór chętnie sięga np. po ludowe pieśni białoruskie, ukraińskie, greckie, a nawet francuskie.

Ze względu na liczebność (chór tworzy 18 pań) po odbiór odznaki przyjechała do Bydgoszczy tylko 5-osobowa reprezentacja. W starostwie bydgoskim witano serdecznie kierownika chóru Teresę Kasprzak, dyrygentkę Alinę Jaśkiewicz, a także Genowefę Sadowy, Elżbietę Czaplicką oraz Danutę Krapińską.

W imieniu ministra odznaki wręczył laureatkom Zbigniew Łuczak, wicestarosta bydgoski. Panie uhonorowane zostały podczas uroczystego spotkania Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Edukacji Społecznej Starostwa Powiatowego w Bydgoszczy.

Przyjedź do Koronowa…

Ten i inne szlagiery sławiące Ziemię Koronowską, a wykonywane przez kapelę „Koronowiacy” napisał Waldemar Kerl. On także otrzymał odznaczenie.

- Gdyby jego nie było, kapeli by nie było. Promuje zespół, prowadzi go od ponad 30. lat. Jest multiinstrumentalistą, autorem tekstów i muzyki do utworów własnych, jest sercem kapeli „Koronowiacy” – informuje nas żona Barbara. Ona także w kapeli występuje, podobnie jak syn Maciej. Pani Barbara towarzyszyła mężowi w Bydgoszczy podczas wręczania odznaczenia.

- To duże przeżycie dające motywację do dalszej pracy – przyznaje Waldemar Kerl. - Mam nadzieję, że nasza działalność będzie przez to bardziej widoczna. To pierwsze odznaczenie ministerialne dla mnie – informuje. - Jako kapela zdobyliśmy wiele nagród. Mamy też medale przyznane przez władze województwa i powiatu, ale rządowego odznaczenia jeszcze w naszym dorobku nie było

.

To Cię może również zainteresować

Trzecim laureatem - Marek Manuszewski, dyr. Gminnego Ośrodka Kultury w Osielsku. - Nie spodziewałem się takiego wyróżnienia, bo jest wiele dobrych domów kultury w powiecie. To sukces całej mojej załogi, która naprawdę się przykłada - opowiada na gorąco.

Świetlice pełne gwaru

- Z inicjatywy pana Marka powstała nowa świetlica w Bożenkowie oraz przebudowano na świetlicę budynek w Wilczu. Nowe budynki świetlic powstały także w Niemczu i Maksymilianowie, odbywa się w nich wiele imprez – wyliczają zasługi laureata pracownicy starostwa.

- Powstawały nowe świetlice, bo radni widząc naszą działalność chcieli mieć świetlice również w swoich miejscowościach. Mamy bardzo dobrą relację z radnymi i działem inwestycji. Wsłuchiwano się w nasz głos, w nasze potrzeby, dlatego można powiedzieć, że wszystkie świetlice powstały z naszym udziałem – podkreśla Marek Manuszewski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rusza 61. Festiwal w Opolu. Znamy szczegóły

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska