Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bardzo ważna jest koordynacja akcji

Arkadiusz Marciszek
Arkadiusz Marciszek
Sala obrad w starostwie zamieniła się w siedzibę sztabu

Spotkanie sztabu miało na celu usystematyzowanie pomocy już zrealizowanej i analizę aktualnych potrzeb. Stan po klęsce na referowali przedstawiciele służb i instytucji. Posiedzeniem sztabu kierował wicestarosta Andrzej Marach i starosta sępoleński Jarosław Tadych. Obecni na spotkaniu byli dowódcy służb, burmistrzowie, wójt oraz nadleśniczowie nadleśnictw, przedstawiciele firmy Enea.
Przedstawiciel Enei podał stan zasilania na dzień 21 sierpnia. Obecnie największe prace realizowane są w Wąwelnie i okolicy. Zniszczonych tam jest 150 słupów niskiego napięcia. Obecnie na terenie powiatu pracuje ok. 10 ekip. Miejsca, które są także obecnie realizowane to Wałdowo Toboły (8 powalonych słupów) i Niechorz wybudowanie. W Niechorzu prace jeszcze trwają w związku z powalonymi słupami, które są umiejscowione na podmokłym terenie.

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego poinformował o ciągłej pracy 14 zespołów kontrolnych. Na razie skontrolowano 996 obiektów. Ponadto uproszczono w związku z obecną sytuacją powiatu przepisy budowlane. 18 sierpnia weszło w życie rozporządzenie w sprawie gmin poszkodowanych w wyniku działania żywiołu, w których stosuje się szczególne, uproszczone zasady odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych. Mają one zastosowanie we wszystkich gminach powiatu sępoleńskiego.

Czytaj także: Bo to zła nawałnica była. Poszkodowani z Tryszczyna czują się skrzywdzeni podwójnie

Zgodnie z w/w ustawą m.in.:
- nie jest wymagane zgłoszenie remontu uszkodzonych obiektów o kubaturze do 1tys. m3 i nie wyższych niż 12 m.
- Nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia na odbudowę zniszczonych obiektów o kubaturze do 1 tys. m3 i nie wyższych niż 12 m.
- Nie jest wymagane zgłoszenie odbudowy obiektów gospodarczych i składowych, usytuowanych na działkach siedliskowych.
Szczegółowych informacji udziela wydział architektury starostwa w Sępólnie - pok. 27, 28)

Dyrektor Zarządu Drogowego przedstawił stan dróg powiatowych. Są one przejezdne i sukcesywnie sprzątane. Dyrektor wystąpił o pomoc wojska przy likwidacji szkód przy drogach. Dotyczy to szczególnie usuwania 2 tys. sztuk drzew. Inspektor stanowiska ds. Zarządzania Kryzysowego poinformowała o przyjeździe na teren powiatu wojska. Jest to 5 Pułk Inżynieryjnyze Szczecina, w składzie 39 żołnierzy. Mają oni do dyspozycji ciężki sprzęt inżynieryjny.

W kolejce na pomoc wojska czeka na razie 25 obiektów. Są to najczęściej obiekty do rozbiórki. Napływają dalsze zgłoszenia po przeprowadzonych przez nadzór budowlany kontrolach.Koordynatorem pracy wojska została Katarzyna Wagner.

Jak powinien zachować się kierowca podczas nawałnic? "Autostrada jest pułapką"/TVN 24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska