Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bo to zła nawałnica była. Poszkodowani z Tryszczyna czują się skrzywdzeni podwójnie

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
Tyle pozostało z magazynów w gospodarstwie Gołembiewskich po przejściu nawałnicy w nocy z 1 na 2 sierpnia. Tej pierwszej
Tyle pozostało z magazynów w gospodarstwie Gołembiewskich po przejściu nawałnicy w nocy z 1 na 2 sierpnia. Tej pierwszej Adam Lewandowski
Gołembiewscy najpierw dowiedzieli się, że nie należy im się pomoc taka jak ofiarom nawałnicy, która przeszła nad regionem 11 i 12 bm. Wczoraj usłyszeli, że mają złożyć kolejny wniosek.

- Nawałnica zmiotła nasze dwa magazyny (na zboże i maszyny) oraz fragment dachu z części mieszkalnej - wspomina Agnieszka Gołembiewska z Tryszczyna (gm. Koronowo), która tej strasznej nocy - z pierwszego na drugiego sierpnia br. - nigdy nie zapomni.

>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<

Rodzina poniosła ogromne straty. Na odbudowę potrzebny będzie każdy grosz, więc Gołembiewscy wystąpili o pomoc. - W Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Koronowie dowiedzieliśmy się, że nie należy się nam 6 tysięcy pomocy, bo to nie ta nawałnica była! - opowiada pani Agnieszka. - W minionym tygodniu dostaliśmy tysiąc złotych z budżetu gminnego. Podobno więcej się nam nie należy.

Jej syn Andrzej dodaje: - Czujemy się skrzywdzeni. Wiemy, że nawałnica, która przeszła nad regionem w nocy z 11 na 12 sierpnia, zniszczyła znacznie więcej budynków, ale przecież od tego nie można uzależniać pomocy. Prawo jest krzywdzące.

- Osoby z miejscowości Tryszczyn, które zostały poszkodowane przez nawałnicę, mogą złożyć wnioski o pomoc finansową do tut. ośrodka i zostaną one rozpatrzone - wyjaśniła wczoraj Renata Musiał, z-ca dyr. MGOPS Koronowo.

Jarosław Jakubowski, doradca wojewody kujawsko-pomorskiego: „Środki z rezerwy celowej budżetu państwa przeznaczonej na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych mogą zostać uruchomione jedynie w przypadku zaistnienia zdarzenia o charakterze klęski żywiołowej, którego hipotezę określa art. 3 ustawy z dnia 18 kwietnia 2002 r. o stanie klęski żywiołowej (Dz. U. z 2014 r. poz. 333, z późn. zm. ). Uwzględniając powyższe, środki rezerwy będą uruchamiane jedynie w przypadku zdarzeń, które wystąpiły na dużym obszarze i jednocześnie dotknęły dużą liczbę osób, a straty wyrządzone w mieniu (gospodarstwach domowych) są znaczne. W związku z powyższym, w przypadku zniszczenia jednego budynku, pomocy powinna udzielić gmina w ramach środków własnych”.

- Mieszkańcy Tryszczyna dostaną 6 tys. zł - zapewnia Stanisław Gliszczyński, burmistrz Koronowa. - Jeśli prawo dopuszcza jeszcze jakąś dodatkową pomoc, to też ją otrzymają. A prawo warto zmienić, bo lokalnych nawałnic jest coraz więcej.

O potrzebie zmiany ustawy z 2002 r. (krzywdzącej dla tych, którzy stracili dużo, ale w pojedynkę) rozmawialiśmy wczoraj m.in. z posłem Janem K. Ardanowskim. Obiecał pomoc.

Info z Polski - 17 sierpnia 2017 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska