Barszcz Sosnowskiego - objawy i oparzenia. Tak objawia się kontakt z tą rośliną
Barszcz Sosnowskiego jest rośliną parzącą. Pochodzi z rodziny baldaszkowatych. Sok, który jest wydzielany z rośliny ma silne właściwości drażniące i jeśli ma kontakt ze skórą może doprowadzić do uczuleń i oparzeń, nawet II i III stopnia z tworzeniem się pęcherzy.
- Zobacz także:Nie dotykaj, a nawet nie podchodź, gdy zobaczysz z daleka. Parzy, truje i może nawet zabić! Tak rozpoznasz „zemstę Stalina”
Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z Barszczem Sosnowskiego? Z wyglądu przypomina tradycyjny koper, ale jest od niego dużo większy. Czym się charakteryzuje?
- może mieć od 1 do nawet 4 metrów wysokości,
- ma grubą, zieloną łodygę, na której u dołu znajdują się fioletowe plamki,
- liście są szerokie, a ich końce zaostrzone, zazwyczaj mają do 2 metrów długości,
- gęste baldachy, stworzone z białych kwiatów, które mają 30-80 centymetrów średnicy.
Barszcz Sosnowskiego - tak wygląda i w tych miejscach rośnie. Oto mapa występowania
Roślinę tą możemy spotkać praktycznie wszędzie. Rośnie na brzegach jezior i rzek, na łąkach, polach i nieużytkach. Występowanie Barszczu Sosnowskiego odnotowano praktycznie w każdym rejonie kraju. Co ciekawe, istnieje interaktywna mapa, gdzie gromadzone są informacje na temat Barszczu Sosnowskiego. Można ją znaleźć TUTAJ.
Oparzenia spowodowane przez tą roślinę mogą być naprawdę niebezpieczne. To właśnie latem Barszcz wydziela najwięcej toksyn i jest najbardziej szkodliwy. Co zrobić, jeśli poparzymy się Barszczem Sosnowskiego?
- Nie należy drapać miejsca poparzenia,
- Przemyć obficie wodą,
- Nie wystawiać na działanie słońca przez 48 godz.,
- Zrobić zdjęcie rośliny w celu pokazania lekarzowi,
- Skontaktować się z lekarzem.
Objawy i skutki oparzenia Barszczem Sosnowskiego. To może powodować kontakt z tą rośliną
O tym co powoduje kontakt z Barszczem Sosnowskiego i jakie są objawy oparzenia piszemy także w naszej galerii.
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zauważa, że walka z Barszczem Sosnowskiego jest bardzo trudna. Roślina występuje w każdym województwie, ma duże zdolności do regeneracji i jest odporna na środki do zwalczania chwastów. Do tego bardzo szybko się rozprzestrzenia. Dlatego bardzo ważne jest, aby szczególnie latem nie zbliżać się do Barszczu Sosnowskiego, by uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości.