Bartosz Rudyk (Stal) pierwszy na mecie 4. etapu międzynarodowego wyścigu w Grudziądzu

Redakcja
Bartosz Rudyk (Stal Grudziądz, z prawej) - zwycięzca ostatniego, 4. etapu międzynarodowego wyścigu w Grudziądzu. Z lewej Patryk Pazik (Stal) - drugi w generalnej klasyfikacji na najaktywniejszego kolarza. Do 1. miejsca zabrakło mu 1 punktu... Maryla Rzeszut
Piękny akcent na zakończenie międzynarodowego wyścigu kolarskiego UCI w Grudziądzu! Pierwszy na mecie ostatniego etapu był Bartosz Rudyk (Stal Grudziądz) a cała ekipa Stali drużynowo wygrała etap.

Od pierwszego etapu wyścigu niesamowicie ciężko pracowała cała drużyna, ale konkurencja była tak silna, że przez 3 etapy nie osiągaliśmy znaczącego sukcesu - komentuje Rafał Osiak, trener kolarzy Stali Grudziądz. - Wreszcie na ostatnim etapie, w Grudziądzu przyszedł wynik i wielka radość!

Bartosz Rudyk (Stal Grudziądz) znakomicie finiszował na mecie
3 maja, po znakomitym finiszu pierwszy na metę ostatniego, 4. etapu XXVIII Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Juniorów o Puchar Prezydenta Grudziądza wpadł Bartosz Rudyk z ekipy Stali Grudziądz. Tuż za nim Filip Maciejuk (SMS Żyrardów) i Antti Jussi Juntunen z narodowej reprezentacji Finlandii.

Jakaż była radość na grudziądzkim osiedlu Lotnisko, gdzie usytuowany był start i meta etapu liczącego 109,5 km. Spośród ok. 120 zawodników z 28 ekip (w tym 7 reprezentacji narodowych), które dojechały do mety, właśnie grudziądzanin okazał się najlepszy. 4. etap wygrała też drużynowo Stal Grudziądz przed SMS Żyrardów i reprezentacją Litwy.

Bartosz Rudyk, mimo że poobijany na poprzednim etapie, twardo walczył na ostatnim. Komentuje: - Trochę byłem poturbowany, ale stanąłem do walki na 4. etapie i zdołałem go wygrać. Otarcia i siniaki nie przeszkodziły mi. Było ciężko na trasie, bo etap był wymagający, trochę wiatru, trochę górek. Rywale walczył ile sił, żeby poprawić punktację w klasyfikacji generalnej. Cieszę się, że wygrałem w Grudziądzu.

Pazik przez jedną lotną premię stracił 1. miejsce
Patryk Pazik (Stal Grudziądz) w klasyfikacji na najaktywniejszego kolarza zajął 2. miejsce, ale czuł niedosyt. - Miałem duże szanse na pierwsze. Zdecydował 4. etap, a konkretnie lotna premia w Radzyniu Chełmińskim, gdzie zapunktował mój rywal, Szymon Krawczyk z KTK Kalisz/SMS Toruń, a ja nie. Mimo, że wygrałem dwie lotne premie w Grudziądzu, to przegrałem z nim w klasyfikacji generalnej tylko o 1 punkt... I fioletowa koszulka "uciekła".

Rudyk i Pazik podkreślają, że w wyścigu bardzo pomagali im, rozprowadzając na trasie, koledzy z ekipy Stali: Piotr Michalski i Sebastian Okuniewski. Inny kolarz Stali, Bartosz Zamolski jechał w ekipie woj. kujawsko-pomorskiego.

Paweł Skorek, komisarz z ramienia Międzynarodowej Unii Kolarskiej UCI, wysoko ocenił wyścig: - Wszystko "zagrało" : pogoda, wyrównana, wspaniała walka na etapach i organizacja. Wszystkie ekipy powinny być zadowolone z udziału.

Krzysztof Dąbrowski, prezes ALKS Stal: - W tym 4-dniowym święcie kolarstwa w Grudziądzu do Stali należał ostatni dzień, ale w całym wyścigu zaprezentowała się bardzo dobrze. Wiele ekip zagranicznych zapowiada swój udział w naszym wyścigu za rok.

XXVIII Międzynarodowy Wyścig Kolarski Juniorów o Puchar Prezydenta Grudziądza - UCI trwał od 30 kwietnia do 3 maja. Kolarze pokonali łącznie 395,2 km. na trasie Grudziądz - Gruta - Łasin - Jabłonowo Pomorskie - Płużnica - Lisewo - Świecie. Startowało 28 drużyn (160 kolarzy) z Europy i Azji, m.in. repreze-ntacje narodowe: Litwy, Białorusi, Ukrainy, Estonii, Gruzji, Słowacji , Niemiec, Czech i ekipy z Cottbus (Niemcy), RWC AHOY z Holandii.