Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Baruchowo. Na malowniczym wzgórzu znaleźli swój dom

(bas)
Skazani z włocławskiego Zakładu Karnego pomogą w odnowieniu pomieszczeń Domu Pomocy Społecznej w Kurowie.

Dom Pomocy Społecznej w Kurowie jest placówką dla osób przewlekle psychicznie chorych. Przebywa tu 60 podopiecznych w wieku od 25 do 95 lat. W kolejce do placówki czeka 12 kolejnych osób. - Średnia wieku wynosi u nas trzydzieści siedem lat - mówi Teresa Majewska, dyrektor Domu Pomocy Społecznej.
Placówka, zatrudniająca 38 pracowników, znajduje się na terenie gminy Baruchowo, w malowniczym miejscu na skraju Wysoczyzny Kutnowskiej. Od północy rozciąga się wspaniały widok na pradolinę Wisły, na terenie której położony jest Gosty-nińsko-Włocławski Park Krajobrazowy.
W placówce trwa obecnie remont, nie ma on jednak nic wspólnego z dostosowywaniem podobnych obiektów do unijnych standardów. - Te osiągnęliśmy już w 2001 roku - podkreśla dyrektor Teresa Majewska.
Teraz chodzi o zwykłe odświeżenie pomieszczeń. W wykonaniu tego zadania pomogą... skazani z Zakładu Karnego we Włocławku, dla których będzie to praca o charakterze resocjalizacyjnym, a przy okazji jakaś odmiana. - My, dzięki takiej pomocy, zaoszczędzimy pieniądze - nie kryje satysfakcji dyrektor Teresa Majewska.
Historia kurowskiego DPS sięga 1996 r. Funkcjonował tu wtedy Środowiskowy Dom Samopomocy. W 1997 roku został rozbudowany, dostosowany do potrzeb stacjonarnych i wreszcie przekształcony w DPS dla Osób Przewlekle Psychicznie Chorych. Dom spełnia też standardy pod względem jakości świadczonych usług. Podopieczni mogą korzystać ze świadczeń rehabilitacyjnych, psychologicznych, socjoterapeuty -cznych, psychoedukacyjnych oraz treningów umiejętności w rehabilitacji zaburzeń psychicznych.
Mieszkańcy uzależnieni od nałogu alkoholowego mogą uczestniczyć w zajęciach grupy terapeutycznej. Osoby wierzące mają możność kontaktu z kapłanem udział w praktykach religijnych zgodnie ze swoim wyznaniem. Wszyscy, którzy chcą rozwijać swe zainteresowania mogą uczestniczyć w zajęciach zajęciach kulinarnych, tzw. kul-turoterapii, czy kółku teatralnym. W północnej części działki, liczącej półtora hektara powierzchni, znajduje się boisko sportowe do gry w piłkę siatkową, koszykówkę, a także do zabaw i gier ogólnorozwojowych. Budynek główny skupia sześć pomieszczeń: aneks wypoczynkowy, sala telewizyjna, socjoterapia, psycho-edukacja i biblioteka, sala terapii zajęciowej, sala imprez okolicznościowych, - kaplica. - W korytarzach, ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców, planujemy zainstalować monitoring - mówi dyr. Majewska.
Średni miesięczny koszt utrzymania jednego mieszkańca wynosi 2664 złote.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska