Dla najmłodszych - zabawki ogrodowe
Małe dzieci uwielbiają dmuchane baseny o niewielkich średnicach - tak zwane brodziki, które swoimi kolorami i różnorodnością aplikacji zapraszają do zabawy.
Dużą atrakcją są dla nich również nadmuchiwane place zabaw, które można napełnić wodą. Uruchamiają one wyobraźnię dziecka, przenosząc je do świata bajek.
Taką "niezwykłą krainą"jest np. plac zabaw ze zjeżdżalnią. Bezpieczeństwo maluchów w dmuchanym placu zabaw gwarantują jego miękkie brzegi oraz rozmiar dostosowany do wieku dzieci, a niska cena stanowi dodatkową zachętę do zakupu.
Do dziecięcych brodzików producent dołącza niejednokrotnie kolorowe elementy w postaci piłeczek, kół ratunkowych lub innych zabawek, które wspomagają rozwój spostrzegawczości i koordynacji ruchowej małych użytkowników. W sklepach możemy również kupić zestawy do pływania, materace, nadmuchiwane fotele lub piłki plażowe do wspólnej zabawy.
Po każdej kąpieli z basenu należy wylać wodę i spuścić powietrze, co obniża ryzyko mechanicznego uszkodzenia. W brodzikach i placach zabaw raczej nie stosuje się środków chemicznych do utrzymania czystości wody, gdyż łatwiej i taniej jest ją po prostu wymienić.
Małe baseny dmuchane mają jeszcze tę zaletę, że w bardziej pochmurne dni można je napełnić piłeczkami i postawić w pokoju, aby służyły jako "suchy basen" przez cały rok.
Duże dzieci - duży basen!
Pływanie jest najlepszą formą ruchu zarówno dla dzieci, jaki i dla dorosłych. Wzmacnia ogólny rozwój fizyczny i sprawność ruchową. Dzięki pływaniu wzmacniają się mięśnie oddechowe oraz mięsień sercowy, a także wzrasta pojemność życiowa płuc. Pływanie angażuje cały aparat ruchowy człowieka i powoduje całkowity relaks mięśni. Po ciężkim dniu w pracy czy szkole dorośli i dzieci mogą odpocząć w basenach, które zapewnią im komfort kąpieli.
W sklepach dostępne są baseny rozporowe i baseny na stelażach, których rozmiary wahają się od 366 x 91 cm, aż do 732 x 274 x 132 cm. Pierwsze z nich, zwane inaczej wypornościowymi, zrobione są z grubego plastiku i dopiero pod naporem wody nabierają stabilności.
- Po wyjęciu z opakowania basen należy uformować na równej powierzchni w kształt koła, a następnie napompować kołnierz znajdujący się u góry basenu. Całość wypełnia się wodą w 80 procentach. Czystość wody zapewni nam chemia basenowa, ponieważ wymiana wody jest bardzo energochłonna - mówi Anna Bugaj, ekspert Działu Ogród w firmie Praktiker.
Dużo bardziej stabilne są baseny na stelażach, ale proporcjonalnie ich cena jest również wyższa. Mają one spore rozmiary, dlatego należy dobrze zastanowić się nad ich stałą lokalizacją. Aby obniżyć koszty związane z utrzymaniem odpowiedniej temperatury wody, ustawiamy zbiornik w miejscu nasłonecznionym.
W miarę możliwości powinniśmy unikać drzew, ze względu na opadające liście, które mogą zanieczyścić wodę. W przypadku, gdy zagęszczenie drzew jest duże, można w sklepach kupić pokrywy dostosowane do danego typu basenu, które skutecznie pomagają w utrzymaniu czystości wody.
Baseny rozporowe i na stelażu są trwałe i dlatego ich zakup należy traktować jako inwestycję na wiele lat.
Czysta woda - bezpieczna kąpiel
Ze względu na własne zdrowie i zdrowie naszych bliskich powinniśmy dbać o czystość i higienę wody w basenie. W wodzie panują dogodne warunki do rozwoju bakterii, grzybów i glonów.
Niektóre z nich są chorobotwórcze, więc mogą stanowić zagrożenie dla osób korzystających z kąpieli. - W basenach stosuje się filtry mechaniczne oraz pompy zatrzymujące osady i zanieczyszczenia piaskowe, żwirowe, żwirowo-antracytowe.
Zazwyczaj są one już dołączone do dużych basenów. Filtry te wyposażone są w manometr, który wskazuje poziom zanieczyszczenia. Gdy zostanie przekroczona określona wartość, filtr należy przepłukać.
W małych basenach domowych stosuje się też wymienne wkłady filtracyjne z siatki stalowej, poliestrowej lub polietylenowej. Należy pamiętać o regularnym myciu i wymianie filtrów - radzi Anna Bugaj. Istotne jest również utrzymywanie właściwego, zasadowego odczynu pH (ok. 7,2-7,6) wody w basenie, gdyż woda o niższej wartości pH może powodować podrażnienia oczu, skóry oraz rdzewienie konstrukcji metalowych. Gdy pH w wodzie jest wysokie, wytrącają się związki wapnia.
Do kontrolowania właściwości chemicznych i jakości wody służą specjalne testery, pozwalające mierzyć zawartość wolnego chloru i wartość pH. Oprócz mechanicznego oczyszczania wody w basenie, można również stosować chemię uzdatniającą wodę.
W sklepach dostępne są również, oprócz chloru, specjalne środki przeciwko algom i glonom oraz środki do krystalizacji, napowietrzania i czyszczenia lustra wody, a także do wyrównywania współczynnika pH.
Źródło:
, Gazeta Lubuska:Basen przy domu? Dlaczego nie? Przeczytaj, jaki kupić i jak o niego dbać