Zakończenie projektu Geocaching - Pałuccy Poszukiwacze Skarbów
Dukaty w skrzynkach
Geocachcingiem w mijającym roku szkolnym bawiło się 16 uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych przy ul. Browarowej w Żninie. Najpierw odwiedzili Barcin, gdzie odszukali skrzynki z ukrytymi "skarbami". Potem założyli podobne skrzynki na terenie gminy Żnin, między innymi w parku w Słębowie oraz w okolicach dworca kolejki wąskotorowej w Żninie. W każdej z nich można między innymi znaleźć ręcznie przez uczniów zrobiony dukat. Projekt "Geocachcing - Pałuccy Poszukiwacze Skarbów" realizowało stowarzyszenie Browarowa Większy Format. Pieniądze na ten cel dała Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży w ramach programu Równać Szanse 2013 - Regionalny Konkurs Grantowy, finansowany ze współpracy z Polsko - Amerykańską Fundacją Wolności.
Spacer po dawnym Żninie
Podsumowanie projektu rozpoczęło się grą miejską. Przedstawiciele stowarzyszeń, urzędów i mediów mieli okazję wczuć się w rolę poczukiwaczy skarbów. Po spotkaniu w Żnińskim Domu Kultury każda z grup udała się w inne miejsce, w których czekało na nich zadanie. Na przykład pod pomnikiem Klemensa Janickiego przy ul. Lewandowskiego trzeba było napisać czterowiersz. Pod tablicą upamiętniającą starostę Franciszka Ebla przy ul. 700 - lecia uczestnicy musieli zapoznać mieszkańców Żnina z geocachingiem. Niedaleko domu Tadeusza Małachowskiego przy ul. Kościuszki, trzeba było farbkami nalamować żnińską basztę. Pod tablicą upamiętniającą rodzinę Krzyckich uczestnicy musieli uporządkować tytuły prasowe od "Pałuczanina", aż po współczesne. Jednak najbardziej karkołomne zadanie czekało pod pomnikiem Jana Śniadeckiego przy ul. 700 - lecia. To właśnie tam trzeba było obliczyć wysokość komina żnińskiej cukrowni, mając do dyspozycji tylko część tego wymiaru.
Żnin nie będzie już białą plamą
Po ponad dwóch godzinach wszystkie grupy dotarły do ośrodka PTTK, gdzie czekał na wszystkich poczęstunek przygotowany przez uczniów technikum żywienia i usług gastronomicznych. Tam podsumowano projekt, podziękowano wszystkim, którzy się do niego przyczynili, a także uczestnikom i opiekunom. - Fajnie, że udało się połączyć naszą działalność z promocją Żnina - mówiła Alina Frankowska, wicedyrektor ZSP.
Uczestnikom projektu też się podobało. Mówili,że Żnin nareszcie przestanie być białą plamą na mapie geocachingu w Polsce.
Czytaj e-wydanie »