https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bębny w tańcu

Małgorzata Wąsacz
Niesamowita energia i poczucie humoru  muzyków  grających w tradycyjnych, japońskich strojach tworzą  niezwykłe widowisko
Niesamowita energia i poczucie humoru muzyków grających w tradycyjnych, japońskich strojach tworzą niezwykłe widowisko
Bębny mają średnicę nawet pięciu metrów. Pałeczki ważą aż 3,5 kilograma. Artyści ubrani są w tradycyjne japońskie stroje, a muzyka, którą grają, dodaje publiczności energii. Dlatego też występu bębniarzy z grupy Yamato nie można przegapić.

     Historia zespołu liczy sobie dwanaście lat. Powstał w miejscowości Nara, uznawanej za kolebkę narodzin kultury japońskiej. To właśnie z niej czerpie inspirację do swoich występów. Artyści są doskonałymi interpretatorami muzyki taiko, wykonywanej na bębnach. Niemniej ich spektakl to niezwykłe połączenie odgłosów bębnów z dźwiękami instrumentów koto, chappa, shino-bue, shamisen oraz kane. Uzułnieniem tej wspaniałej muzyki są tradycyjne, japońskie kostiumy.
     Energia z bębnów
     
Artyści wychodzą z założenia, że ich gra na bębnach płynie prosto z serca. Dlatego też jest, jak bicie serca, pulsem życia. Poza tym daje publiczności energię. Ich samych występ kosztuje bardzo wiele wysiłku. Po koncercie potrzebują minimum dwunastu godzin, by zregenerować siły! Nie byłoby to możliwe bez setek godzin intensywnych treningów i ekskoncentracji, którą widać w perfekcyjnej synchronizacji oraz superszybkich ruchach ramion bębniarzy.
     Instrument wojenny
     
Artyści zagrają na bębnach taiko. Ich zdaniem dźwięk tych instrumentów jest "bardzo prosty". Dzieje tych instrumentów sięgają kilkunastu wieków wstecz. Do kraju Kwitnącej Wiśni przywędrowały z Chin. Już w VI wieku ich odgłos był sposobem komunikowania się podczas bitew. Obecnie ta muzyka wiąże się przede wszystkim z uroczystościami charakterystycznymi dla buddyzmu i szin
     Druga wizyta
     
Grupa Yamatoż po raz drugi przyjeżdża do Polski. Wystąpi w ośmiu miastach, m.in. w Warszawie, Poznaniu i Łodzi. W Bydgoszczy bębniarzy będzie można posłuchać i obejrzeć w środę (2 marca) o godz. 19.00. W kasie Opery Nova można jeszcze kupić bilety w cenie 130 zł (tel. 322 59 50).
     

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska