Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będą cięcia w toruńskiej oświacie

(KB)
Nauczyciele będą musieli liczyć się z konsekwencjami zmian w oświacie
Nauczyciele będą musieli liczyć się z konsekwencjami zmian w oświacie (KB)
- Czy musimy wyjść na ulicę, żeby ktoś wreszcie zauważył, jak bardzo jest źle? - pyta Wojciech Jaranowski z oddziału SKOiW NSZZ "S" w Toruniu, które zapowiedziało interwencję u minister edukacji.

Sytuacja w oświacie będąca efektem zmian w prawie z 2008 r., postulaty naprawy edukacji w Polsce i plan działań Sekcji Krajowej - to główne tematy podjęte przez obradującą w Toruniu Radę Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność".

Przeczytaj także: Torunianka ma pomysł na uzdrowienie oświaty

- Nieprzemyślane zmiany wywołane nowelizacją ustawy o systemie oświaty w 2008 r. mogą mieć opłakane skutki - mówi Wojciech Jaranowski, przewodniczący "Solidarności" oświatowej Regionu Toruńsko-Włocławskiego i rzecznika prasowego Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność". - Zarówno nowelizacja, jak i wynikające z niej rozporządzenia MEN spowodowały m.in. masową likwidację szkół i placówek oświatowych, wprowadzenie krytykowanej przez środowiska oświatowe i naukowe nowej podstawy programowej, ograniczenie roli i kompetencji kuratorów oświaty.
Już w 2008 r. Sekcja Krajowa protestowała przeciw zmianom w ustawie o systemie oświaty i wprowadzeniu nowej podstawy programowej, przestrzegając przed ich negatywnymi skutkami zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. - Przewidywane skutki tych zmian są dramatyczne: obniżeniem jakości kształcenia, segregacja edukacyjna i społeczna uczniów wynikająca z prywatyzacji szkół, pogorszenie warunków nauki i bezpieczeństwa w szkołach i placówkach, ograniczenie roli kuratora oświaty, który obecnie nie ma nic do powiedzenia w sprawie likwidacji placówek oświatowych, bo to wyłącznie sprawa samorządów, dalej pogorszenie sytuacji dzieci sześcioletnich 6-latków z uwagi na brak właściwego przygotowania projektu wdrożenia obowiązku szkolnego od 6. roku życia, pogorszenie warunków pracy i nauki w szkołach podstawowych przez skokowe zwiększenie liczebności dzieci w szkole i poszczególnych oddziałach, wydłużenie pracy szkół, wreszcie ograniczenie liczby godzin języka polskiego, historii, geografii i realizowanie programu w dwóch różnych typach szkół np. gimnazjum i liceum - wylicza Wojciech Jaranowski.

Zmiany w programie są znaczne: - Historia w klasie III gimnazjum kończy się na 1918 r. - mówi. Zmiany odbiją się także na nauczycielach. - Ograniczenie liczby godzin sprawi, że nauczyciele stracą pracę, co piąty może być zwolniony - tłumaczy rzecznik. - Jaki może być efekt nowej ustawy emerytalnej? W szkołach zostaną nauczyciele zmuszeni pracować dłużej, a dla młodych pedagogów nie będzie już miejsca.

Pytaniem, które aż ciśnie się na usta, jest: czy to wszystko kwestia oszczędności? - Oszczędności to raz. Zresztą rząd się chwali w Europie, że mamy 5 proc. PKB, tymczasem nie przekracza on 3 proc., reszta to nakłady rodziców i samorządów. Dodawanie samorządom dodatkowych zadań bez pomocy finansowej, np. wprowadzenie pomocy psychologiczno - pedagogicznej bez nakładów finansowych. Dwa to brak odpowiednich standardów edukacyjnych.
- Domagamy się od rządu, który przecież ponosi konstytucyjną odpowiedzialność za stan oświaty, zdecydowanych działań, które położą kres masowej likwidacji szkół i pogarszaniu jakości polskiej edukacji - mówi Jaranowski.

Wiadomości z Torunia

W ocenie SKOiW NSZZ "Solidarność" koniecznym jest zwiększenie nakładów na oświatę, opracowanie standardów oświatowych, wzmocnienie kompetencji organów sprawujących nadzór pedagogiczny, objęcie przedszkoli dotacją oświatową, zmiana podstawy programowej i naprawa systemu szkolnictwa zawodowego.

- Jesteśmy gotowi na rozmowy - zapewnia Jaranowski. - Nie wiem, co na to rząd. Mam wrażenie, ze te zmiany zachodzą bez jakiegokolwiek porozumienia z naszym środowiskiem.

Dlatego też Rada Sekcji Krajowej wystąpi z listem otwartym do Ministra Edukacji Narodowej i zaprosi minister Krystynę Szumilas na nadzwyczajne posiedzenie Rady SKOiW NSZZ "Solidarność". - Zapraszaliśmy wielokrotnie minister Hall na spotkanie, ale nie skorzystała z naszego zaproszenia. Obecna pani minister też nie odpowiada, więc wystosowaliśmy list otwarty i czekamy na nią na nadzwyczajne posiedzenie rady na przełomie marca i kwietnia.

Członkowie Rady SKOiW podjęli też uchwałę w sprawie wystąpienia do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z Konstytucją ustaw emerytalnych likwidujących prawo nauczycieli do przechodzenia na wcześniejsze emerytury.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska