Pod apelem podpisało się 9 organizacji, wśród nich NSZZ Solidarność, Pracodawcy RP, Konfederacja Lewiatan, Business Center Club czy związek Przedsiębiorców i Pracodawców. W piśmie zwrócono uwagę, że szczepienia przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 poza sektorem ochrony zdrowia, nie są obligatoryjne, "stąd olbrzymią rolę w zapobieganiu transmisji zakażenia poprzez szczepienia odgrywa świadomość społeczna".
W piśmie przytoczono dane z których wynika, że w Unii Europejskiej zaszczepiło się już niemal 77 proc. obywateli, a na całym świecie ponad 42 proc. populacji (niemal 3,5 mld ludzi). To z kolei zdaniem organizacji, które podpisały apel świadczy o "bezpieczeństwie preparatów".
- Szczepienia ograniczają nie tylko transmisję wirusa, ale przede wszystkim liczbę zachorowań z ciężkimi objawami i liczbę zgonów. Niestety, statystyki szczepień w Polsce są znacznie gorsze. Dziś w pełni zaszczepionych jest ponad 21 mln Polek i Polaków, co przekłada się na zaledwie 54 proc. populacji. Jest to zdecydowanie za mało, by skutecznie ograniczyć liczbę narastających zgonów i ciężkich objawów choroby- napisano. - Szczepienia to obecnie najskuteczniejsza forma walki z pandemią Covid-19- dodano.
Powołując się na statystyki, przytoczono, że "wśród hospitalizowanych i umierających 90 proc. to osoby niezaszczepione" i dodano, że "nie ma jeszcze dzisiaj skutecznych leków". Zdaniem sygnatariuszy- "najskuteczniejsze jest zapobieganie". - Szczepienia to obecnie najskuteczniejsza forma walki z pandemią Covid-19- wskazano.
W związku z tym zaapelowano do rządzących o "wprowadzenie obowiązkowych, powszechnych, z wyjątkiem osób posiadających przeciwskazania medyczne, szczepień przeciwko Covid-19 oraz wprowadzenie preferencji dla osób zaszczepionych".
