Szczepienia przeciw COVID-19 są bezpłatne. Przeciwko koronawirusowi może się zaszczepić każda osoba, która ma e-skierowanie. Za pośrednictwem IKP - w przypadku, gdy punkt szczepień udostępni terminy w e-rejestracji lub w punkcie szczepień.
Szczepienia przeciwko grypie są bezpłatne dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18 lat, dla osób 65+ oraz kobiet w ciąży i połogu. A w ramach 50 proc. refundacji, szczepionki te są dostępne dla dorosłych od 18 do 64 lat. - Od tego sezonu, jest też szczepionka z wysoką dawką antygenów dla osób w wieku 60+ – mówi Łukasz Betański, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej (WSS-E) w Bydgoszczy.
Marcin Piątek, prezes Pomorsko - Kujawskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej wskazuje: - Ta szczepionka ma aż 4 razy więcej antygenów niż ta standardowa. Daje nie tylko lepszą skuteczność w zmniejszaniu ilości zakażeń, ale też chroni osoby powyżej 60 roku życia przed poważnymi powikłaniami, a to oznacza, że - z powodu grypy lub zapalenia płuc związanego z tą chorobą - obniża ryzyko hospitalizacji.
Szczepienia przeciwko pneumokokom są obowiązkowe i bezpłatne, w ramach Programu Szczepień Ochronnych dla:
- dzieci, od ukończenia 6 tyg. życia do ukończenia 5 lat
- dorosłych, z chorobami współistniejącymi (które są np. przed lub po przeszczepieniu komórek krwiotwórczych, narządów wewnętrznych, splenektomii, albo z asplenią, zaburzeniami czynności śledziony)
- osób do ukończenia 19 roku życia, z chorobami współistniejącymi (np. z wrodzonymi wadami serca, cukrzycą, astmą).
- Ponadto 100 proc. refundacja szczepień przeciwko pneumokokom przysługuje osobom powyżej 65 lat, z grupy ryzyka choroby pneumokokowej jak z przewlekłymi chorobami serca, wątroby, płuc, cukrzycą lub uogólnioną chorobą nowotworową – informuje Łukasz Betański, rzecznik prasowy WSS-E w Bydgoszczy.
Szczepienia przeciwko krztuścowi są obowiązkowe oraz bezpłatne, w ramach Programu Szczepień Ochronnych dla dzieci i młodzieży - od ukończenia 6 tyg. życia do ukończenia 19 lat oraz dla dorosłych, z chorobami współistniejącymi (które są np. przed lub po przeszczepieniu komórek krwiotwórczych, narządów wewnętrznych, splenektomii, albo z asplenią, z zaburzeniami czynności śledziony). Od 15 października 2024 przeciw krztuścowi mogą się zaszczepić bezpłatnie, w przychodniach POZ kobiety w 27 - 36 tyg. ciąży. W uzasadnionych przypadkach zagrożenia, przedwczesnym porodem – po ukończeniu 20. tyg. ciąży. To szczepienie chroni kobietę zarówno w ciąży, jak i po porodzie oraz noworodka w pierwszych miesiącach życia.
Szczepienie przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) preparatem 2-walentnym jest refundowane w 100 proc. dla dziewcząt i chłopców, od ukończenia 9 lat do ukończenia lat 18 oraz w 50 proc. u osób, po 18 roku życia. Dodatkowo, od 1 września 2024 - w ramach Powszechnego Programu Szczepień przeciw HPV – są dostępne bezpłatnie dla osób po ukończeniu 9 roku życia, do ukończenia 14 lat (tu istnieje możliwość wyboru szczepionki 2-walentnej lub 9-walentnej).
Szczepienie przeciwko syncytialnymu wirusowi oddechowemu (RSV) nie jest refundowane - koszty w 100 proc. ponoszą pacjenci. Zalecane jest osobom powyżej 50 roku życia i kobietom w ciąży, bo zapewnia „transport przeciwciał przez łożysko w związku z czym, dziecko w pierwszych 6 miesiącach życia jest chronione przed RSV”.
Łukasz Betański informuje: - W Polsce obowiązuje bezpłatny program profilaktyki zakażeń wirusem RSV. Jest finansowany z budżetu państwa a mogą z niego skorzystać dzieci, które spełniają kryteria kwalifikacji (określone grupy wcześniaków). Program polega na podaniu dziecku „gotowych” przeciwciał monoklonalnych.
Gdzie się zaszczepić?
Zaszczepić możemy się w każdej przychodni POZ, do której należymy.
- Oprócz szczepień obowiązkowych jedynie przeciw COVID-19 mamy szczepionki na miejscu, natomiast na pozostałe szczepienia pacjent musi mieć wystawione przez lekarza recepty i na ich podstawie powinien dane szczepionki wykupić – mówi Monika Jurkowska, prezes Przychodni „Bajka” i „Leśna” w Bydgoszczy. - W przypadku krztuśca, kobieta w 27 – 36 tyg. ciąży najpierw powinna się do nas zgłosić i przekazać swoje dane. Na ich podstawie zamówimy szczepionkę dla niej w Sanepidzie. Po jej otrzymaniu, zaszczepimy pacjentkę na miejscu w POZ. Jak na razie, w listopadzie będziemy mieli 2 takie przypadki.
Przeciw COVID -19, grypie i pneumokokom można zaszczepić się też w uprawnionej aptece, ale po ukończeniu 18 lat. Przy czym, w przypadku grypy i pneumokoków usługa szczepienia jest refundowana u osób, powyżej 65 roku życia.
- W przypadku koronawirusa osoba nie musi mieć recepty, bo jest zarejestrowana w systemie a my realizując to szczepienie opieramy się na populacyjnym skierowaniu – wyjaśnia Marcin Piątek, prezes Pomorsko - Kujawskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej. -Natomiast w przypadku grypy można tę ścieżkę znacznie skrócić, prosząc farmaceutę w aptece o wystawienie recepty – ale z zastrzeżeniem, że jest ona bez refundacji. Pamiętajmy, że taką receptę może wystawić wyłącznie farmaceuta w tej aptece, w której dana osoba od razu się zaszczepi. W Kujawsko – Pomorskiem, do programu szczepień zgłosiły się takie 74 – informuje prezes Piątek.
