Wybór materiału siewnego wpływa na wysokość plonów
Na problem tegorocznych stawek dopłat do materiału siewnego i regulacji przepisów od kilku tygodni zwraca uwagę branża rolnicza. W połowie sierpnia Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych wystosował do ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka pismo z prośbą o interwencję w tej sprawie.
- Część producentów staje przed wyborem – kupić (droższy) kwalifikat, tym samym gwarantując sobie lepsze plony, ale jednocześnie zrujnować budżet gospodarstwa, czy postawić na swój materiał siewny, ryzykując niepewnymi, a zazwyczaj niższymi zbiorami - przekonywali producenci.
Zmiany w dopłatach do materiału siewnego. MRiRW pracuje nad przepisami. Ile wyniosą nowe stawki?
Wykaz rządowych prac wskazuje, że rolnicy doczekają się zmian w dopłatach do materiału siewnego. Z informacji wynika, że w projektowanym rozporządzeniu określone zostały stałe stawki dopłat w miejsce dotychczasowego corocznego ustalania stawek. Ponadto, dopłaty do 1 hektara gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany wyprodukowanego zgodnie z zasadami rolnictwa ekologicznego będą wyższe niż dopłaty podstawowe.
To, ile wyniosą stawki dopłat, będzie uzależnione od wielkości budżetu i dostępności środków w ramach pomocy de minimis.
- Stawki zostały zaproponowane w takiej wysokości, aby w ramach dostępnych środków wsparcie otrzymali wszyscy wnioskodawcy - podano.
Źródło:
