Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będą zmiany w parku miejskim na Bydgoskim Przedmieściu, ale tylko kosmetyczne

(WG)
Kamienne alejki, place zabaw, amfiteatr, nowa fontanna, toalety dla psów - to pomysły na jego ożywienie
Kamienne alejki, place zabaw, amfiteatr, nowa fontanna, toalety dla psów - to pomysły na jego ożywienie Lech Kamiński
Kamienne alejki, place zabaw, amfiteatr, nowa fontanna, toalety dla psów - to pomysły na ożywienie parku na Bydgoskim. Jak oceniają je torunianie?

Za nami kolejne konsultacje dotyczące miejskiego parku na Bydgoskim Przedmieściu. We wtorkowy wieczór projektanci przedstawili swoją wizję tego miejsca. Najpierw uczestnicy konsultacji mogli zapoznać się z historią parku.

Park na wyrobisku

Powstał on w XIX w. Jego główna część znajdowała się na terenach po dawnej cegielni, gdzie obecnie znajduje się Centrum Targowe Park oraz schronisko dla zwierząt. Na terenie dzisiejszego parku były wtedy wyrobiska pogórnicze. W pobliżu była działała kopalnia iłów. Następnie zalesiono ten teren. Przez lata był to teren spacerowy, którym szło się do Parku Cegielnia.

Od 1997 r. ta przestrzeń została wpisana do rejestru zabytków. Pod ochroną są dwie, główne aleje, które się ze sobą krzyżują. - Dlatego też nie można wprowadzić zbyt wielu zmian - tłumaczy Ewa Buze, autorka projektu parku. - Będą one niewielkie. Chcemy przyciąć krzewy, wyremontować istniejące aleje i wytyczyć nowe ścieżki. Poprawi się jakość materiałów. Na traktach pojawi się m.in. kamienna nawierzchnia. Zmieni się także oblicze fontanny.

Odnowione zostaną schody prowadzące na Martówkę. Na tej alei znajdzie też plac pod pomnik. Jaki? Sprawa jest otwarta. Zaplanowano też niewielki amfiteatr, gdzie będzie można organizować plenerowe lekcje. Pomieści ok. 30 osób. Na głównych traktach pojawią się rozety z ławkami i zdroje uliczne.

Będzie bardziej kolorowo

- Będzie bardziej kolorowo - mówi Buze. W planach jest odbudowa mostku nad Martwą Wisełką. Stary ucierpiał w ubiegłorocznej powodzi. Pojawi się tam nowa konstrukcja z metalu. - Wyznaczyliśmy też miejsce do koncertów i imprez - mówi Buze.

Nowe obiekty? Architekci zaprojektowali dwie toalety - w pobliżu ul. Sienkiewicza i Rybaki, a także dwa wybiegi dla psów. Trakt dla rowerzystów powstanie wzdłuż Martwej Wisełki. Zostaną także rozbudowane place zabaw, gdzie pojawi się dodatkowe wyposażenie dla maluchów oraz starszych dzieci. W okolicach ul. Sienkiewicza projektanci widzą boisko, a w pobliżu niego asfaltowe alejki do jazdy na rowerze i łyżworolkach.

Zmienią się wejścia do parku np. od ul. Klonowica. Znajdzie się tam m.in. zegar słoneczny, tablice informacyjne i nowa nawierzchnia. W parku będzie też bezpieczniej. Pojawi się monitoring. Jak koncepcję obceniają uczestnicy konsultacji? Pytań i uwag było wiele. - Na kilku ścieżkach powinien być piach lub żwir, bo dzieci jeżdżące na rowerach na kostce mogą sobie zrobić krzywdę - uważa Maria Pekasiewicz z ul. Mickiewicza. - W toaletach dla psów i innych częściach parku muszą się też pojawić pojemniki na odchody.

Mieszkańców poróżniła kwestia parkingów. Jedni są za tym, aby było ich jak najmniej. Inni chcą postojów np. przy kościele michaelitów. Pojawiło się wiele uwag i sugestii dotyczących podjazdów dla niepełnosprawnych oraz wycinki krzewów. - Nad tymi kwestiami jeszcze się pochylimy - zapowiada Buze. Spośród uczestników konsultacji - podobnie jak w przypadku lasku na Skarpie - zostanie wybrana grupa mieszkańców, która zajmie się projektem. Efekty ich pracy poznamy za miesiąc na kolejnych konsultacjach. Realizacja tych pomysłów ruszy już w tym roku. Ma pochłonąć prawie 4,5 mln zł.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska