MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Będzie nagroda za głosowanie w wyborach do Europarlamentu. Miasta i gminy regionu mogą wygrać sporą kwotę

opr. wixad
Zgodnie z ordynacją wyborcza do Parlamentu Europejskiego, liczebność regionalnej reprezentacji zależy od tego ilu mieszkańców Kujawsko-Pomorskiego uda się do urn
Zgodnie z ordynacją wyborcza do Parlamentu Europejskiego, liczebność regionalnej reprezentacji zależy od tego ilu mieszkańców Kujawsko-Pomorskiego uda się do urn FOT. LUKASZ KACZANOWSKI/POLSKA PRESS
Głosowanie w wyborach europejskich przełoży się na nasze życie – zachęcał marszałek Piotr Całbecki, wskazując przykład rolnictwa. Urząd przygotował też nagrody dla miast i gmin, które okażą się prymusami.

- Parlament Europejski nie jest tak odległy od naszych spraw, jak się czasem wydaje. Przeciwnie, zajmuje się kwestiami, które mają pierwszorzędne znaczenie dla regionu i każdego z nas. Proszę wszystkich o udział w wyborach 9 czerwca – mówił podczas dzisiejszego spotkania z dziennikarzami marszałek Piotr Całbecki ogłaszając kampanię pro frekwencyjną samorządu województwa z nagrodami dla samorządów miejskich i gminnych oraz kół gospodyń wiejskich, formacji ochotniczej straży i sołectw w całym regionie.

Ilu europosłów z Kujaw i Pomorza? Zależy ilu nas zagłosuje

Zgodnie z ordynacją wyborcza do Parlamentu Europejskiego, liczebność regionalnej reprezentacji zależy od tego ilu mieszkańców Kujawsko-Pomorskiego uda się do urn. A to z kolei będzie realnie wpływać na to, na ile nasz głos będzie w Brukseli słyszalny. Od tego zależy, czy i na ile w unijnej polityce będą uwzględniane nasze postulaty, nasze oceny, nasze rachuby i potrzeby.

Piotr Całbecki przywołał w tym kontekście przyszłość wspólnej polityki rolnej, której gruntownej rewizji domagają się środowiska producentów rolnych naszego regionu. Od kondycji rolnictwa zależy zaś w dużej mierze kondycja regionalnej gospodarki, czyli także stan wojewódzkiego budżetu.

 Nagrody czekają w urnie

Na kampanię pro frekwencyjną Urząd Marszałkowski przeznaczył 900 tysięcy złotych.

Nagrodą za najlepszą frekwencję (najwyższy wskaźnik frekwencyjny wyrażony odsetkiem biorących udział w głosowaniu osób uprawnionych) w kategorii obejmującej pięć największych miast regionu (Bydgoszcz, Toruń, Włocławek, Grudziądz, Inowrocław) jest 150 tysięcy złotych. Pozostałe kujawsko-pomorskie miasta i gminy będą rywalizować w czterech osobnych kategoriach (stolice powiatów, pozostałe gminy miejskie, gminy miejsko-wiejskie i gminy wiejskie) o premie w wysokości 75 tysięcy złotych. Urząd Marszałkowski rekomenduje by pieniądze te zostały wykorzystane na wyjazdy młodych ludzi do wybranych europejskich stolic.

Osobno nagrodzone zostaną koła gospodyń wiejskich, jednostki OSP i sołectwa, które przeprowadzą najciekawsze, najbardziej oryginalne i najbardziej nośne kampanie na rzecz szerokiego udziału w wyborach. Na piętnastkę najlepszych w każdej z tych trzech kategorii czekają nagrody po 10 tysięcy złotych każda, z przeznaczeniem na imprezy integracyjne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska