Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będziesz zakładać firmę? Musisz przy okazji utworzyć specjalne konto. Masz na to 14 dni. „Z PUE ZUS korzystają także emeryci renciści"

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
W 2013 roku w całej Polsce tylko 275 603 klientów miało założone indywidualne konta PUE ZUS. Obecnie, zgodnie z danymi Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest ich ponad 4,7 miliona.
W 2013 roku w całej Polsce tylko 275 603 klientów miało założone indywidualne konta PUE ZUS. Obecnie, zgodnie z danymi Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest ich ponad 4,7 miliona. Adam Jankowski/ Polska Press
Przy rejestracji firmy konieczne jest założenie konta na platformie internetowej PUE ZUS. Nowy przedsiębiorca ma na to 14 dni od dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności. – Z Platformy Usług Elektronicznych ZUS korzystają nie tylko przedsiębiorcy, ale także emeryci i renciści – zauważa Iwona Kowalska-Matis, ZUS. Sprawdź, jak to zrobić.

Spis treści

Zakładasz firmę? Pamiętaj o założeniu konta na PUE ZUS

Jak podkreśla Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku, przedsiębiorcom, którzy prowadzą działalność, jako osoba fizyczna system automatycznie przypisze rolę „płatnik” do konta PUE ZUS, pod warunkiem, że dane w zakładanym profilu będą takie same jak te, które były podane podczas rejestracji, a następnie w zgłoszeniu rozpoczęcia działalności gospodarczej. Jako przykład podała nr NIP czy PESEL.

Ekspertka zwraca uwagę, że osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą na PUE składać wnioski do ZUS i korzystać z bezpłatnej aplikacji ePłatnik, która jest przeznaczona do obsługi dokumentów ubezpieczeniowych. Ponadto, jak tłumaczy, właściciele firm mogą za jej pośrednictwem kontrolować rozliczenia z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. – Mają dostęp do zwolnień lekarskich swoich pracowników, a także mogą samodzielnie tworzyć elektroniczne dokumenty z danymi z ZUS i przekazywać je do innych instytucji, np. banku lub urzędu – wymienia.

Co się stanie, jeśli nie założyłeś konta na PUE ZUS w określonym terminie?

W przypadku nie założenia konta ani nieupoważnienia nikogo w określonym terminie, tj. 14 dni od daty powstania obowiązku opłacanie składek, ZUS zrobi to za niego. Jednak w takim przypadku trzeba będzie dokończyć proces rejestracji.

Żeby się zalogować na swoje konto płatnika na PUE ZUS, trzeba uzyskać dane do logowania – login PUE oraz jednorazowe hasło. Taką informację można uzyskać podczas wizyty w placówce ZUS lub podczas e-wizyty – podpowiada przedstawicielka ZUS. – Następnie trzeba się zalogować do PUE ZUS, uzupełnić brakujące dane i ustawić nowe hasło – wyjaśnia.

Co ważne, w ciągu 7 dni od rejestracji trzeba też potwierdzić swoją tożsamość w dowolnej placówce ZUS lub podczas e-wizyty. Potrzebny do tego jest dokument tożsamości – dowód osobisty lub paszport.

Co załatwisz za pośrednictwem PUE ZUS?

Jak wyjaśnia ZUS w komunikacie, dla każdej grupy klientów na PUE jest przygotowywana specjalna zakładka (rola, profil), która ułatwia obsługę:

  • ubezpieczony – dla osoby, która jest tylko ubezpieczona w ZUS,
  • płatnik – to dodatkowa zakładka dla prowadzących firmy, którzy płacą składki do ZUS oraz
  • świadczeniobiorca – dla emerytów i rencistów, którym to ZUS wypłaca pieniądze.

Osobne zakładki są tworzone także dla określonych grup zawodowych np. dla lekarzy.

Po zalogowaniu na swoje konto każda osoba ubezpieczona w ZUS może sprawdzić stan swojego konta w ZUS oraz dane o wysokości opłaconych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Klienci mają także informacje o zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego członkach rodziny i zwolnieniach lekarskich.

  • Co dla seniora?

Osoby, zanim podejmą decyzję o zakończeniu aktywności zawodowej, mogą na PUE obliczyć swoją przyszłą, prognozowaną emeryturę.

  • Co dla właściciela firmy?

Płatnicy składek mogą rozliczać się z ZUS przez aplikację ePłatnik. Dodatkowo znajdą tam informacje o osobach zgłoszonych do ubezpieczeń, elektronicznych zwolnieniach lekarskich swoich pracowników czy stanie bieżących rozliczeń z ZUS.

  • Dla rodziców i pracowników

Poprzez PUE ZUS rodzice mogą złożyć wniosek o świadczenie wychowawcze 500 plus, rodzinny kapitał opiekuńczy, dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku, czy o świadczenie z programu Dobry Start. Na swoim kocie można sprawdzić, ile składek jest zgromadzonych na indywidualnym koncie emerytalnym oraz czy pracodawca odprowadza za pracownika składki do ZUS.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Będziesz zakładać firmę? Musisz przy okazji utworzyć specjalne konto. Masz na to 14 dni. „Z PUE ZUS korzystają także emeryci renciści" - Strefa Biznesu

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska