https://pomorska.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

Bella Skyway w Toruniu 2018. To można zobaczyć! [zdjęcia, wideo]

Marta Siwicka
Na Collegium Maximum można obejrzeć animację „Twarze”. Towarzyszy jej grana na żywo muzyka
Na Collegium Maximum można obejrzeć animację „Twarze”. Towarzyszy jej grana na żywo muzyka Grzegorz Okowski
Zostały trzy dni na odwiedzenie toruńskiego festiwalu światła. Sprawdźcie, które spośród 10 instalacji i 7 projekcji szczególnie polecamy.

Projekcje na Collegium Maximum stały się już tradycją toruńskiego festiwalu i stałym punktem na trasie po świetlnych atrakcjach. Jednak w tym roku pokaz jest wyjątkowy.

Muzyka grana na żywo i ogień w zamkowych ruinach

Malarsko-rzeźbiarska animacja „Twarze” pokazuje zmianę wizerunku w kulturze, prowadząc od form glinianych, przez ikony, po pop-art i wizerunki elektroniczne.

Do pozytywnego wrażenia przyczynia się ponadto muzyka grana na żywo przez Toruńską Orkiestrę Symfoniczną, skomponowana przez mistrza DJ-ów z Torunia Steve’a Nasha. Już rok temu mieliśmy okazję podziwiać jego siłę twórczą na 
„Organum” - znakomitym pokazie świetlno-muzycznym w kościele pw. Świętego Ducha.

Kolejną niezwykle ciekawą atrakcją jest „Installation de feu” francuskiej Grupy Campagnie Carabosse. Instalacja składa się z kilkunastu machin wykonanych z metalu i około setki pomniejszych elementów wykorzystujących żywy ogień. Choć Bella Skyway Festival kojarzy nam się przede wszystkim z najnowocześniejszymi sposobami wykorzystania światła czyli laserami, to właśnie najbardziej pierwotne źródło świa-ła, jakim jest ogień, pozwala osiągnąć wyjątkowy efekt.

Dodatkowo w przypadku „Installation de feu” świetnie dobrano miejsce. W otoczeniu fosy oraz ruin zamku krzyżackiego instalacja przenosi nas w średniowieczny świat kuglarzy, wywołując jednocześnie nastrój karnawału i grozy.

Baśniowe elementy

Tradycyjnie duże wrażenie wywołują niewielkie, kameralne instalacje jak np. „Dobra Wróż-ka” na ulicy Pod Krzywą Wieżą.

Praca autorstwa polskich artystów ma postać świetlistych kropli deszczu zawieszonych nad głowami. Przechodząc pod nią doznajemy złudzenia optycznego i przenosimy w magiczny świat baśni. Pięknie prezentuje się także składająca się z roju motyli instalacja „Wciąż żywa” w parku przy Placu Rapackiego.

Taniec wśród laserów

Interesującą atrakcją jest ponadto „Laserman Show”, czyli taneczny pokaz laserowy. Utrzymany w klimacie pop-kultury robi wrażenie i jest jednocześnie zwyczajnie dobrą rozrywką. Również w stylu pop jest sympatyczna instalacja „Milk bottle cows”, w której puste butelki po mleku wykorzystano do stworzenia naturalnej wielkości rzeźb zwierząt.

Na spacer po festiwalu war-to jednak przeznaczyć co najmniej dwie i pół godziny, tak, aby zdążyć obejrzeć wszystkie przygotowane atrakcje.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska