Bernard Krawczyk nie żyje
Bernard Krawczyk zmarł 11 sierpnia 2018 r. w wieku 87 lat. Był wybitnym śląskim aktorem teatralnym i filmowym.
BERNARD KRAWCZYK SPOCZNIE W KATOWICACH PANEWNIKACH
- Mistrz, nestor, wybitny aktor, legenda śląskiej i polskiej sceny, wielki Ślązak, przyjaciel i ceniony artysta. Z ogromnym bólem i smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci Bernarda Krawczyka (1931-2018), naszego aktora - informacja tej treści pojawiła się w niedzielę przed południem na stronie internetowej Teatru Śląskiego w Katowicach. Z tą sceną aktor związany był przez prawie całe swoje zawodowe życie. Występował też na deskach innych scen na Śląsku i w Zagłębiu.
BERNARD KRAWCZYK - ARTYSTA, KTÓREGO WSZYSCY KOCHALI
Aktor doskonale znany publiczności szczególnie z kultowych obrazów Kazimierza Kutza „Sól ziemi czarnej” i „Perła w koronie”.
Pogrzeb Bernarda Krawczyka w Katowicach Panewnikach ZDJĘCIA ...
Role Bernarda Krawczyka
Dużą popularność przyniosła mu rola Franciszka Pytloka w emitowanym w latach 90. XX w. serialu TVP Regionalnej „Sobota w Bytkowie”. Gościnnie występował również z zespołem „Antyki” (który to zespół wykonywał piosenki w tym serialu). W sumie zagrał w kilkudziesięciu filmach i serialach.
ZOBACZ ZDJĘCIA
Bernard Krawczyk: kariera aktorska
Bernard Krawczyk debiutował jeszcze podczas nauki w Studium Aktorskim przy Teatrze Śląskim – w listopadzie 1952. W trakcie 60 lat zagrał znaczące role teatralne, telewizyjne i filmowe w sztukach W. Szekspira, W. Gombrowicza, S. Becketta czy S. Mrożka. Za swoje kreacje otrzymał kilka Srebrnych i Złotych Masek. Do pracy zapraszali go dyrektorzy teatrów z Łodzi, Wrocławia i Warszawy, jednak nie zdecydował się na wyjazd. Urodzony w podczęstochowskim Podłężu Szlacheckim, za swoje miejsce na ziemi uważał Śląsk, a nade wszystko Mysłowice, gdzie spędził okupacyjne dzieciństwo i wczesną młodość.
Do końca życia był czynny artystycznie. Ostatnio Bernarda Krawczyka można było oglądać w spektaklach „Piąta strona świata” i „Czarny ogród” oraz w monodramie „Śmieszny staruszek” (koprodukcja z Wrocławskim Teatrem Współczesnym).
Bernard Krawczyk o pieśniach śląskich
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE: