Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpieczny powrót z wakacji do domu. O tych zasadach musisz pamiętać

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Powroty z wakacji są szczególnie niebezpieczne, bo rośnie natężenie ruchu. Dlatego stosuj się do przepisów i zasad drogowych, i jedź kulturalnie.
Powroty z wakacji są szczególnie niebezpieczne, bo rośnie natężenie ruchu. Dlatego stosuj się do przepisów i zasad drogowych, i jedź kulturalnie. Karolina Misztal
Wakacje powoli się kończą i przed nami ostatni wakacyjny weekend. Na drogach pojawi się bardzo dużo pojazdów. Każdy chce bezpiecznie dotrzeć do celu, ale to czy tak się stanie zależy od wszystkich użytkowników dróg, a przede wszystkim od kierowców. Warto więc przypomnieć sobie kilka istotnych zasad.

Zobacz wideo: Te piękne rośliny mogą być trujące. Uważaj na nie latem!

Prowadząc pojazd, bierzesz odpowiedzialność nie tylko za swoje życie, ale także współpasażerów oraz innych użytkowników dróg. Dlatego stosuj się do ograniczeń prędkości oraz weź pod uwagę panujące na drodze warunki atmosferyczne oraz natężenie ruchu. Pamiętaj, że droga hamowania na mokrej nawierzchni znacznie się wydłuża - radzi Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Patrz na znaki o zmiennej treści

Jeśli widzisz na tablicy nad drogą zestawienie znaków na elektronicznych wyświetlaczach - zastosuj się do nich! W ten sposób informuje się użytkowników dróg m.in. o ograniczeniu prędkości, zakazie wyprzedzania, zatorze drogowym, wypadku, prowadzonych pracach na drodze lub w jej otoczeniu, a w przypadku zamknięcia drogi o konieczności skorzystania z objazdu.

Utrzymuj bezpieczny odstęp

Niezachowanie odległości między pojazdami na drogach ekspresowych i autostradach, jak wynika z policyjnych statystyk, jest jedną z głównych przyczyn wypadków, obok niedostosowania prędkości do warunków ruchu, nieprawidłowego wyprzedzania, zmęczenia i nieprawidłowej zmiany pasa ruchu.

To też może Cię zainteresować

W czerwcu br. weszła w życie nowelizacja Prawa o ruchu drogowym, zgodnie z którą bezpieczna odległość między pojazdami na drogach szybkiego ruchu powinna wynosić połowę aktualnej prędkości.

Oznacza to, że kierowca jadący 100 km na godzinę musi jechać co najmniej 50 m za poprzedzającym samochodem, 120 km na godz. - 60 m, 140 km na godz. - 70 m.

Korytarz życia może uratować niejedno życie

Korytarz życia to wolna przestrzeń pozostawiona dla pojazdów ratunkowych poruszających się w korku. Pozostawienie wolnej przestrzeni jest szczególnie ważne na drogach ekspresowych i autostradach.

Zasada jest prosta: kierowcy z pasa lewego zjeżdżają na lewo, natomiast wszyscy z prawego zjeżdżają w prawo.

Pamiętajmy - tylko skrajnie lewy pas zjeżdża w lewo, pozostałe pasy, jeśli jest ich więcej, ustawiają się na prawo tak, by pozostawić jeden pas wolny. W ten sposób utworzymy szeroki korytarz, którym bez problemu przejadą nawet największe wozy bojowe straży pożarnej.

Pas tylko do awaryjnych sytuacji 

GDDKiA przypomina, że na drodze szybkiego ruchu zatrzymujemy się wyłącznie na wyznaczonych do tego celu parkingach.

To też może Cię zainteresować

Wyjątki od tej zasady to tylko: awaria pojazdu, zatrzymanie przez policję lub inną służbę do tego uprawnioną, sytuacja awaryjna na drodze (np. wypadek) lub zatrzymanie w miejscu poboru opłat za przejazd autostradą.

Stosuj jazdę na suwak

Od grudnia 2019 roku jazda na suwak to nie tylko zwykła uprzejmość, ale obowiązek dla wszystkich kierowców. Wynika on z ustawy Prawo o ruchu drogowym. Dzięki jeździe na zamek błyskawiczny znacznie szybciej można rozładować drogowy zator i zapewnić większą płynność ruchu. To przekłada się również na bezpieczeństwo ruchu i minimalizowanie utrudnień dla kierowców.

Jazdę na suwak stosuj w przypadku kończącego się jednego lub więcej pasów ruchu i tylko w sytuacji dużego natężenia ruchu oraz zatorów drogowych.

Włączaj się bezpiecznie do ruchu

Pamiętaj, że włączając się do ruchu należy zachować ostrożność, skupić uwagę i ustąpić pierwszeństwa pojazdom znajdującym się na drodze.

Jest to szczególnie istotne na autostradach i drogach ekspresowych, gdzie pojazdy poruszają się z dużą prędkością, a wymuszenie pierwszeństwa może się skończyć tragicznie. Na droga klasy A (autostrada) i S (trasa szybkiego ruchu) wykorzystuj pasy włączenia, aby nabrać odpowiedniej prędkości i nie wymuszać na innych kierowcach hamowania.

Podróżuj sprawnie i bezpiecznie

Przed wyruszeniem w trasę sprawdź stan techniczny pojazdu i jego oświetlenie, ciśnienie w oponach i najważniejsze wyposażenie pojazdu, zarówno to obowiązkowe jak i dodatkowe.

Dokładnie poukładaj i zabezpiecz bagaże. Leżące luźno przedmioty podczas wypadku są poważnym zagrożeniem dla kierowcy i pasażerów. Podróżując czy to po Polsce czy za granicą, stosuj się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego i zwracaj uwagę na znaki drogowe.

Zapamiętaj ten numer 19 111

Od blisko 10 lat funkcjonuje numer informacji drogowej GDDKiA, czynny 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Dzwoniąc pod ten numer, możesz nie tylko uzyskać informację o warunkach ruchu na drogach krajowych, ale również zgłosić zagrażające bezpieczeństwu sytuacje, które zauważysz podczas jazdy.

Wejdź na: drogi.gddkia.gov.pl

Bezpieczna podróż wymaga odpowiedniego przygotowania, m.in. sprawdzenia warunków pogodowych i ewentualnych utrudnień na trasie.

Te i wiele innych informacji dostępne jest pod adresem drogi.gddkia.gov.pl. W serwisie można też zgłosić uszkodzony element infrastruktury drogowej lub nawierzchni, czy przesłać uwagi dotyczące oznakowania dróg krajowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska