https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Bezpieczny Przejazd" akcja PKP w Grudziądzu o zagrożeniach na przejazdach kolejowych. Mamy zdjęcia

(PB,SŁ)
Wciąż wiele osób sądzi, że czerwone światło przed przejazdem kolejowo-drogowym jest tylko ostrzeżeniem, a nie kategorycznym zakazem wjazdu na tory. Akcja "Bezpieczny przejazd" w Grudziądzu. Zobacz zdjęcia>>>>
Wciąż wiele osób sądzi, że czerwone światło przed przejazdem kolejowo-drogowym jest tylko ostrzeżeniem, a nie kategorycznym zakazem wjazdu na tory. Akcja "Bezpieczny przejazd" w Grudziądzu. Zobacz zdjęcia>>>> Piotr Bilski
W Grudziądzu, pracownicy PKP Polskie Linie Kolejowe wspólnie z miejscową policją i Strażą Ochrony Kolei przypominali kierowcom i pieszym o zasadach bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych. Akcja była częścią ogólnopolskiej kampanii.

Na przejazdach kolejowo-drogowych regularnie dochodzi do sytuacji, w których absurdalne zachowanie kierowców prowadzi do tragedii. W piątek, w Grudziądzu ambasadorki i ambasadorowie bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych namawiali do słuchania głosu rozsądku rozdając kierowcom ulotki akcji" Bezpieczny przejazd.

Ulotki przypominające o bezpieczeństwie

Podczas akcji, gdy rogatki były opuszczane, rozdawano ulotki kierowcom, pieszym i rowerzystom oczekującym przed przejazdem. Celem było przypomnienie, jak prawidłowo zachowywać się na skrzyżowaniach dróg z torami. Pomimo ciągłych apeli o rozwagę i ostrożność, wciąż dochodzi do wypadków z udziałem pociągów.

- Podobne akcje odbywają się w całym kraju w ramach "Bezpiecznego piątku", który jest częścią kampanii społecznej "Bezpieczny przejazd" - wyjaśniał Przemysław Zieliński z PKP PLK. - Jednym z priorytetów Polskich Linii Kolejowych jest bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo-drogowych. Dlatego budujemy skrzyżowania bezkolizyjne, modernizujemy przejazdy, wyposażając je w nowe urządzenia, szkolimy naszych pracowników odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na przejazdach, a od 2005 roku prowadzimy kampanię "Bezpieczny przejazd".

Znaczenie żółtych naklejek na przejazdach kolejowych

Podczas akcji zwracano uwagę na żółte naklejki umieszczane na rogatkach, które zawierają kluczowe informacje mogące zapobiec groźnym sytuacjom na przejazdach.

- Na 14 tysiącach przejazdów kolejowo-drogowych zarządzanych przez PKP PLK pojawiły się żółte naklejki. Ich użycie umożliwia szybszą i skuteczniejszą reakcję służb ratunkowych w przypadku nieoczekiwanych zdarzeń na przejeździe. Zawierają one trzy podstawowe informacje: numer skrzyżowania, niezbędny do określania lokalizacji przejazdu, numer alarmowy 112 oraz numery do dyspozytora PLK, który również może zareagować na zagrożenia, np. wstrzymać ruch pociągów lub ograniczyć ich prędkość - tłumaczył Krzysztof Wajner, zawiadowca z sekcji eksploatacji w Laskowicach Pomorskich PKP PLK.

Od czerwca 2018 roku odnotowano ponad 37,5 tysiąca reakcji związanych z żółtą naklejką. Ponad 2500 razy wprowadzono dzięki temu ograniczenie prędkości i polecenie ostrożnej jazdy dla maszynistów. W prawie 1200 przypadkach zagrożenie było na tyle duże, że całkowicie wstrzymano ruch pociągów w pobliżu wskazanego przejazdu.

Kierowcy najczęściej powodują niebezpieczne sytuacje

Kolejarze podkreślali, że statystyki pokazują, iż za 99 proc. niebezpiecznych sytuacji na przejazdach kolejowych odpowiadają kierowcy.

- Najczęściej są to błędy takie jak ignorowanie znaków "Stop" czy sygnalizacji świetlnej przed przejazdem. Jeżeli jest czerwone światło, bezwzględnie należy się zatrzymać. Kolejnymi niebezpiecznymi sytuacjami jest omijanie półrogatek czy wjeżdżanie pod zamykające się rogatki. Trzeba pamiętać, że zawsze należy zachować szczególną ostrożność, niezależnie od rodzaju przejazdu. Pociąg na przejeździe kolejowym zawsze ma pierwszeństwo - mówił Bogdan Worytko, komendant posterunku Straży Ochrony Kolei w Toruniu.

W przypadku zagrożenia, jeśli jest na to czas, należy zawiadomić służby. Jeśli ryzyko jest duże, a pociąg już blisko, trzeba spróbować wyłamać rogatki. Większość konstrukcji ustępuje nawet po delikatnym odepchnięciu, co pozwala na bezpieczne opuszczenie przejazdu.

Policja apeluje o ostrożność. I ostrzega, że mandaty są wysokie

Policjanci regularnie zwracają uwagę na zachowanie kierowców, pieszych i rowerzystów w pobliżu przejazdów kolejowych, starając się edukować i przypominać o zasadach bezpieczeństwa.

- Staramy się przede wszystkim informować kierowców i pieszych, jak prawidłowo poruszać się po skrzyżowaniach torów z drogami. Edukujemy i opowiadamy o tym, jakie ryzyko niesie za sobą niestosowanie się do przepisów w rejonie tych przejazdów - mówił asp. Łukasz Kowalczyk z grudziądzkiej komendy policji. - Najpoważniejsze wykroczenia polegają na niestosowaniu się do sygnalizacji czy wjeżdżaniu na przejazd w trakcie opuszczania się rogatek albo przed ich całkowitym podniesieniem. Warto przypomnieć, że kary za te wykroczenia mogą sięgać 2000 zł, a do konta kierowcy dodanych może zostać 15 punktów karnych.

Statystyka wypadków na przejazdach kolejowych w województwie kujawsko-pomorskim

  • w 2022 roku doszło do dziewięciu wypadków na przejazdach kolejowych. Zginęły w nich cztery osoby, a trzy zostały ranne.

  • w 2023 roku doszło do ośmiu wypadków, w których śmierć poniosły trzy osoby i także trzy zostały ranne.

  • W tym roku do tej pory odnotowano cztery wypadki. Zginęły w nich dwie osoby, a jedna została ranna.

Dzieje się w Grudziądzu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świat żegna Franciszka. Tłumy wiernych na Placu św. Piotra

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska