Na jakie programy warto zwrócić uwagę? Tak jak przed rokiem będą: bezpłatne szczepienia dzieci i seniorów przeciw pneumokokom, badania w kierunku tętniaka aorty brzusznej oraz program wykrywania WZW typu B i C.
Bezpłatne szczepienia dzieci i seniorów przeciw pneumokokom obejmą pawie 4 tys. osób. Dotyczyć mają dzieci między 24 a 36 miesiącem życia, czyli nieobjęte obowiązkowym szczepieniem wpisanym na ministerialną listę i dotyczącym tylko nowo narodzonych dzieci. W tym roku udział w szczepieniach zadeklarowało 35 samorządów, które pokryją połowę kosztów. Na tej liście są: Włocławek oraz gminy powiatu włocławskiego Fabianki i Lubraniec (tylko dzieci). Zaplanowano wykonanie 2670 szczepień. Samorząd województwa zaplanował na to 430 tys. zł.
Około 2,5 tysiąca mieszkańców naszego województwa będzie mogło skorzystać z badań pod kątem zakażeń WZW typu B i C. W ramach tego programu przeprowadzone zostaną badania diagnostyczne krwi ukierunkowane na wykrywanie przypadków zakażenia wirusem typu B i C. Udział w programie zadeklarowały 23 samorządy, w tym Włocławek oraz gminy Boniewo i Lubanie. Zadanie samorządów to prowadzenie kampanii medialnej i nabór uczestników programu, a także pokrycie połowy kosztów badań. Samorząd województwa na realizację programu zaplanował 110 tys. złotych.
Z kolei programem badań przesiewowych w kierunku tętniaka aorty brzusznej objęci zostaną mężczyźni w wieku od 65 do 74 lat, palący papierosy. Program zakłada zbadanie 1766 osób. Udział w programie zadeklarowało 18 samorządów. I w tym programie weźmie udział Włocławek, a także gmina Boniewo.
Ruszają już konkursy, które wyłonią koordynatorów i wykonawców badań i szczepień. Realizacja rozpocznie się jeszcze w pierwszej połowie roku.