To wiadomość z ostatniej chwili - minister nauki i szkolnictwa wyższego nadał dziś Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej we Włocławku uprawnienia do prowadzenia od roku akademickiego 2009/2010 studiów pierwszego stopnia na kierunku informatyka. Studia trwać będą 3,5 roku i skończą uzyskaniem tytułu zawodowego inżyniera.
- Będą realizowane w systemie stacjonarnym i niestacjonarnym - mówi Krystyna Niemczyk, rzecznik PWSZ. Uczelnia proponuje trzy specjalności: systemy informatyczne i bazy danych; grafika komputerowa i aplikacje komputerowe oraz sieci komputerowe oraz telekomunikacja. Studenci studiujący w systemie stacjonarnym nie będą ponosić żadnych kosztów z tytułu studiowania, szkoła zapewnia dostęp do różnego rodzaju stypendiów, oferowanych przez uczelniany system pomocy materialnej.
Biura rekrutacyjne uczelni czekają na chętnych, którzy chcą podjąć studia jeszcze w tym roku akademickim, do biur rekrutacyjnych uczelni. Mieszczą się one w następujących miejscach: gmach PWSZ przy ul. ul. 3 Maja 17 oraz przy ul. Mechaników 3. Włocławska PWSZ zabiegała o utworzenie informatyki od kilku miesięcy. - Władze uczelni składając wniosek w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego kierowały się kilkoma względami - twierdzi Krystyna Nieczyk. - Po pierwsze tym, że gospodarka potrzebuje informatyków. Według raportu przygotowanego przez IDC Poland, międzynarodową korporacją zajmującą się między innymi prognozowaniem, w Polsce brakuje około 10 tysięcy informatyków. Tę prognozę potwierdza stale rosnąca liczba ofert pracy skierowanych do specjalistów z branży IT.
Zgodnie z polityką państwa dotyczącą szkolnictwa wyższego, uczelnie powinny otwierać kierunki, na których będą kształcić specjalistów inżynierów potrzebnych gospodarce. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłasza w tym celu konkursy na projekty, dzięki którym można otrzymać pomoc finansową na wzmocnienie procesu dydaktycznego na pożądanych kierunkach studiów.
Więcej na ten temat już wkrótce w papierowym wydaniu "Gazety Pomorskiej".