Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezrobocie w Grudziądzu: Mniej chętnych do zakładania firm, ale rąk do pracy więcej

(JK)
Największe szanse na znalezienie zatrudnienia w Grudziądzu i powiecie grudziądzkim mają pracownicy z branży budowlanej i remontowej
Największe szanse na znalezienie zatrudnienia w Grudziądzu i powiecie grudziądzkim mają pracownicy z branży budowlanej i remontowej Anna Kaczmarz/archiwum polskapress
Bezrobocie w mieście i powiecie spada. Coraz mniej osób bez pracy decyduje się jednak na założenie własnej działalności gospodarczej.

Z danych „pośredniaka” wynika, że w 2017 roku stopa bezrobocia w Grudziądzu i powiecie grudziądzkim spadła o 2,3 procent względem 2016 roku.

Tomasz Groszewski z Powiatowego Urzędu Pracy w Grudziądzu zauważa, że znacznie przyczyniło się do tego otwarcie dwóch nowych zakładów. Mowa tu o Mr Garden oraz SITS Industry. Ponadto Groszewski wskazuje, że bezrobocie spadło też przez utworzenie subsydiowanych miejsc pracy, czyli takich, w przypadku których kosztów zatrudnienia nie ponoszą pracodawcy. Dodatkowe środki urząd pracy pozyskał na ten cel z Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Kolejnym ważnym czynnikiem, sprzyjającym spadkowi bezrobocia, zdaniem Groszewskiego jest reforma systemu emerytalnego.

Pracownicy fizyczni mają łatwiej

Mimo wszystko bez pracy pod koniec ubiegłego roku pozostało 10,7 procent grudziądzan i 14,2 mieszkańców powiatu grudziądzkiego. W jakich zatem zawodach mają oni największe szanse na podjęcie zatrudnienia?

- Obecnie najbardziej poszukiwani są pracownicy z branży budowlanej, specjaliści od urządzeń klimatyzacyjnych, informatycy, szwaczki, magazynierzy, pracownicy produkcji, cukiernicy, piekarze, fryzjerzy z doświadczeniem oraz zawodowi kierowcy, posiadający komplet uprawnień oraz prawo jazdy kategorii C, C+E, D - wylicza Groszewski.

Najtrudniejszą sytuację na rynku pracy mają natomiast osoby bez kwalifikacji zawodowych, nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących, politolodzy, pedagodzy oraz pracownicy administracyjno-biurowi.

Firm powstaje mniej

Bezrobotni z Grudziądza i okolic coraz rzadziej decydują się natomiast na rozkręcanie własnych biznesów.

- W roku 2017, zarówno w mieście, jak i powiecie w stosunku do danych z 2016 roku odnotowano spadek podjęć przez bezrobotnych działalności gospodarczych. W obu przypadkach spadek oscylował na poziomie około 18 procent - twierdzi Groszewski.

Dwa wydziały Ratusza w Grudziądzu już po przeprowadzce [wideo]

Na otwarcie własnej działalności w 2017 roku zdecydowało się 179 bezrobotnych mieszkańców Grudziądza. W tym czasie w powiecie firmę otworzyły 82 osoby, które figurowały w ewidencji osób bez pracy.

Nowych firm może jednak przybyć po wprowadzeniu proponowanych przez rząd zmian, które mają pomóc małym i średnim przedsiębiorstwom. Czy zatem grudziądzki PUP planuje wzmożone działania pod kątem wsparcia nowych przedsiębiorców? - Na to pytanie trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od wysokości środków przeznaczonych na ten cel - odpowiada Groszewski. I zapowiada: - będziemy jednak starać się pozyskać jak najwięcej środków na wsparcie bezrobotnych zamierzających wystartować z własną działalnością gospodarczą.

Jaka zatem branża jest obecnie najbardziej dochodowa? - Z obserwacji można wskazać, że dobre zarobki można osiągnąć w branży budowlanej, branży IT, w sektorze transportu (w szczególności zagranicznego), a także w sektorze operatorów sprzętu ciężkiego - odpowiada Groszewski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska