Powiatowe urzędy pracy w naszym regionie podzielą pieniądze z puli Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Kasa trafi do pracodawców, a oni przeznaczą je na swoją załogę, ale także - na siebie, o ile chcą inwestować we własny rozwój. W zasięgu ręki szefa są 24 tysiące złotych.
Kurs na lepszą pracę, czyli pieniądze z PUP dla firm
Pieniądze można wydać m.in. na kursy i studia podyplomowe, podejmowane przez pracownika z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą. Wolno ponadto opłacić egzaminy, umożliwiające kandydatowi lub pracownikowi uzyskanie dokumentów potwierdzających nabycie kwalifikacji czy uprawnień zawodowych. Z tej samej puli można zapłacić za badania lekarskie i psychologiczne, jakie są wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej. Chodzi o to, żeby dzięki wspomnianym pieniądzom z KFS zatrudnieni, jeśli nie mają pracy w jednym zawodzie, mogli podjąć ją na innym stanowisku.
Nabór wniosków będzie prowadzony tylko elektronicznie poprzez portal praca.gov.pl z użyciem profilu zaufanego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Pośredniaki w naszym regionie zaczynają przyjmować wnioski od pracodawców. Na pierwszy ogień, spośród 20 PUP na naszym terenie, idzie ten we Włocławku. W jego przypadku zainteresowani będą musieli złożyć dokumenty w ostatnim tygodniu stycznia (27-31 stycznia). Później, sukcesywnie, następne pośredniaki będą przyjmowały wnioski.
Większe bezrobocie w Kujawsko-Pomorskiem
Kto ma świadomość, że może stracić etat i myśli o przekwalifikowaniu się lub zdobyciu dodatkowych umiejętności w dotychczas wykonywanym zawodzie, ten dobrze myśli. Sytuacja na rynku pracy bowiem pogorszyła się. Bezrobotnych w Kujawsko-Pomorskiem na koniec grudnia 2024 roku mieliśmy 55373 osoby. To o 1434 osoby więcej niż w listopadzie i o 997 ludzi więcej niż pod koniec 2023 roku. Tak przedstawiają się nowe główne dane Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Toruniu.
- W końcu grudnia 2024 roku wstępna stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 7,3 procent i była wyższa o 0,2 pkt. proc. niż w poprzednim miesiącu i o 0,2 pkt. proc. wyższa niż w grudniu 2023 roku - informują w WUP.
Liczba ofert pracy nam się skurczyła na przełomie roku. - W grudniu 2024 roku do powiatowych urzędów pracy w województwie kujawsko-pomorskim zgłoszono 2446 wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej - wskazują w WUP. Było to o prawie 8 proc. mniej niż w listopadzie.
Wzrost bezrobocia jednak nie powinien budzić wielkich obaw, ponieważ co roku, właśnie pod koniec roku, pracodawcy raczej wstrzymują się z przyjmowaniem nowych osób. Wiosną na rynku powinna nastąpić poprawa.
