
Jak zatem należy odpowiednio przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową?
- Jeżeli osoba jest nieprzytomna i nie oddycha, to należy wykonać dwa wdechy ratunkowe oraz 30 uciśnięć klatki piersiowej. Powtarzać trzeba to do czasu, aż przywrócimy tej osobie oddech. Mózg bez tlenu wytrzymać może cztery minuty. Po tym czasie człowiek co prawda jeszcze może przeżyć, ale niedotlenienie mózgu może spowodować nieodwracalne zmiany w organizmie - odpowiada Edyta Ogonowska.

Uczestnicy wczorajszej akcji na zmianę bez przerwy prowadzili reanimację przez pół godziny.
- To jest bardzo intensywne 30 minut. Młodzież poczuje trud pracy jaką musi włożyć ratownik medyczny, który prowadzi reanimację - tłumaczy Edyta Ogonowska. - Osobiście po szkoleniu, na którym prowadziłam resuscytację przez ok. 20-30 minut, nie czułam ramion i rąk przez prawie trzy tygodnie! - wspomina Edyta Ogonowska.
Zmęczenie nie zniechęca jednak młodych ludzi do niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. - Jestem zmęczony, ale tak mi się to spodobało, że chyba w przyszłości zostanę ratownikiem - tłumaczy Nikolas Ździebłowski, uczeń z SP nr 21.
![Bicie rekordu reanimacji w Grudziądzu [zdjęcia, wideo]](https://d-art.ppstatic.pl/kadry/k/r/1/fa/61/5da755b9dca6b_o_xlarge.jpg)
![Bicie rekordu reanimacji w Grudziądzu [zdjęcia, wideo]](https://d-art.ppstatic.pl/kadry/k/r/1/f6/a0/5da755a93aa20_o_xlarge.jpg)