Biegi narciarskie: Dublet Kikkan Randal

(S-G)
Kikkan Randall/ Zdjęcie udostępnione jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 2.0 iwona_kellie
W miniony weekend w kanadyjskim Quebec City (prowincja Quebec) rozegrane zostały biegi sprinterskie stylem dowolnym. Znakomicie spisała się Amerykanka Kikkan Randall.

Kikkan Randall w piątkowym biegu drużynowym (6x1,6 km) wraz ze swoją rodaczką Jessicą Dggins (czas Amerykanek 21 min. 49,5 sek.) była najlepsza, wyprzedzając duet Niemek (strata 0,9 sek.): Hanna Kolb i Denise Herrmann oraz ekipę Norwegii I (1,1 sek. straty): Celine Brun-Lie i Maiken Caspersen Falla.

W sobotnim sprincie Randall była również najlepsza w finale indywidualnym (1,6 km). Drugą lokatę zajęła Norweżka Falla, a trzecia była Szwedka Ida Ingemarsdotter. Eliminacje wygrała Finka Mona-Lisa Malvalehto (Randall była 3.). Justyna Kowalczyk nie startowała, trenując w Canmore przed kolejnym startem w Kanadzie (za kilka dni). W Quebecu zabrakło również liderki PŚ - Norweżki Marit Bjoergen oraz innej reprezentantki kraju Wikingów - Therese Johaug.

W klasyfikacji generalnej (5. biegów) na czele jest Bjoergen - 450 pkt. przed Randall - 325, Johaug - 273 i Kowalczyk - 260 pkt. Na czele PŚ w sprincie (2. biegi) jest Randall - 126 przed Fallą - 80 i Finką Anne Kylloenen - 76 pkt. 15. jest Kowalczyk - 32 pkt.

Punkty Staręgi

Sprint drużynowy mężczyzn wygrali Kazachowie (czas 19.25,1 min.): Denis Volotka i Nikolaj Chebotko przed Rosją I (strata 0,1 sek.): Nikita Kriukow i Aleksiej Pietuchow i Norwegią I (1,1 sek. straty): Anders Gloeersen i Eirik Brandsdal.

Sobotni sprint indywidualny wygrał duet Szwedów: Emil Joensson przed Teodorem Petersonem i Rosjaninem Pietuchowem. 22. lokatę zajął jedyny Polak, startujący w Quebecu - Maciej Staręga (w 1/4 finału zaliczył upadek i przybiegł na metę na 5. pozycji, odpadając z rywalizacji). Kwalifikacje wygrał Joensson, a Staręga uplasował się na 17. miejscu. W Kanadzie zabrakło lidera klasyfikacji PŚ - Norwega Pettera Northuga.

Liderem PŚ (po 5. biegach) jest Northug jr - 335 pkt. przed Kazachem Aleksiejem Połtoraninem - 281 i Rosjaninem Maksimem Wylegżaninem - 252. Staręga jest 70. - 9 pkt. Na czele klasyfikacji sprintu (2. biegi) jest Joensson - 128 przed Petersonem - 110 i Pietuchowem - 92 pkt. Staręga zajmuje 36. miejsce - 9 pkt.

Kolejne zawody zaplanowano w Kanadzie (Canmore) - 13 grudnia (10 km kobiet i 15 km mężczyzn stylem klasycznym ze startu wspólnego), 15 grudnia (sprinty indywidualne kobiet i mężczyzn st. dowolnym) i 16 grudnia (biegi łączone 7,6+7,5 kobiet i 15+15 km mężczyzn).