MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bitwa nad Notecią

Tekst i fot. Maja Stankiewicz
Ponad 80 rycerzy wzięło w sobotę udział w inscenizacji zwycięskiej bitwy z Krzyżakami, którą Polacy stoczyli w 1431 r. pod Dąbkami.
Ponad 80 rycerzy wzięło w sobotę udział w inscenizacji zwycięskiej bitwy z Krzyżakami, którą Polacy stoczyli w 1431 r. pod Dąbkami. fot. KK-S
Pierwsza w tym roku impreza nad Notecią obfitowała w huk armat i hakownic, w szczęk rycerskich zbroi i łopot sztandarów.

Festyn rycerski w Nakle

W średniowiecznym grodzie, który wzniesiono na brzegu Noteci, stanęli rycerze, by zmierzyć się z Krzyżakami.
Festyn rycersko-archeologoczny zorganizowano w mieście w ramach Dni Nakła. To pierwsza duża impreza jaka odbyła się w tym roku w nakielskich "Łazienkach".

Grodzisko z bali

Przygotowania do niej trwały w Nakle od kilku dni. By dostosować "Łazienki" do bitewnych placów zbudowano na brzegu Noteci średniowieczny gród z bali. Drewno dostarczyło Nadleśnictwo Szubin, a doskonałymi cieślami okazali się m.in. pracownicy Nakielskiego Ośrodka Kultury.
Wojowie z siedmiu bractw rycerskich, którzy w sobotę zjechali nad Noteć w liczbie ponad 80 chłopa, rozstawili w grodzie swoje obozowisko. Tu naprawiano zbroje, szykowano armaty i hakownice do bitwy, proponowano turystom bicie monet i zakup naczyń wypalanych z gliny.

Opowieści rycerskie

Gościom festynu, a mieszańcy Nakła ściągnęli nad Noteć całymi rodzinami, opowiadano o tradycjach i zwyczajach rycerskich. Dowiedzieć się można było np. z czego składał się w Średniowieczu rycerski ekwipunek, ile ważył, jak dużo kosztował. Nim doszło do bitwy rycerze na placu potykali się w pojedynkach.
Krzyżacy bez szans
Najpierw przypomniano wydarzenia z 1112 roku, kiedy to gród nad Notecią zdobywał Bolesław Krzywousty. Była też prawdziwa bitwa, na wzór tej z 1431, gdy pod Dąbkami (miejscowość ta leży między Sadkami, a Osiekiem) Polacy pokonali Krzyżaków.
W ruch poszły miecze i topory, a odgłosy walk rycerskich zagłuszały potężne wystrzały z armat i hakownic.

Szkoci zagrali na dudach

Waleczne nastroje studzono muzyką. Wielkie oklaski zbierała nad Notecią m.in. orkiestra z Częstochowy Pipes & Drums, grająca tradycyjną szkocką muzykę na dudach i bębnach. W jej wykonaniu publiczność zobaczyć mogła także musztrę paradną. W Łazienkach pojawiły się w sobotę także bydgoskie zespoły muzyki dawnej.

To tylko przymiarka...

Dla organizatorów imprezy sobotni festyn i zjazd rycerstwa to tylko przymiarka do przyszłorocznej imprezy, która odbyć się ma w grodzie nad Notecią z okazji 710 rocznicy nadania Nakłu praw miejskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska