Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bitwa o zamek krzyżacki 600 lat później - gigantyczny spektakl w plenerze

MJ
Rekonstrukcje wydarzeń historycznych organizowane przez Centrum Kultury Zamek Krzyżacki za każdym razem mają liczną widownię
Rekonstrukcje wydarzeń historycznych organizowane przez Centrum Kultury Zamek Krzyżacki za każdym razem mają liczną widownię fot. Lech Kamiński
Widowiskowe pościgi, malownicze pojedynki, popisy średniowiecznej artylerii - przed nami ostatnia w tym sezonie inscenizacja historyczna na zamku krzyżackim.

W niedzielę miłośnicy rekonstrukcji historycznych będą mogli odświeżyć sobie wiedzę na temat przebiegu wydarzeń, które krótko po bitwie pod Grunwaldem miały miejsce w Toruniu. Cykl inscenizacji dotyczących kultury i życia w czasach średniowiecznych oraz historii stosunków polsko-krzyżackich zakończy huczny finał "Rok 1410 - bitwa o zamek toruński".

Tak jak sześć wieków temu
Niedzielna inscenizacja będzie podzielona na dwie części. W pierwszej, która punktualnie o godz. 16 rozpocznie się na Rynku Staromiejskim, widzowie będą świadkami posiedzenia miejskich rajców i dowiedzą się, jakie przywileje przedstawiciele toruńskiej rady miasta zdołali wynegocjować u Władysława Jagiełły w zamian za postawę przychylną królowi. Krótkie przedstawienie na Rynku zakończy ucieczka wojsk polskich na zamek na widok nadchodzących oddziałów krzyżackich oraz pogoń braci zakonnych za oddziałami Jagiełły.

Wycofujące się oddziały polskie ruszą od Rynku, ul. Szeroką i Przedzamczem do fosy zamkowej, natomiast ścigający ich bracia zakonni przejdą Szeroką oraz Podmurną i również pojawią się w fosie zamkowej, wchodząc przez bramę od strony Wisły.

I tu zacznie się najbardziej emocjonująca część widowiska. W fosie zamkowej dojdzie do wielkiej bitwy i szturmu na zamek przy użyciu całego średniowiecznego sztafażu: drabin, sprzętu oblężniczego i artylerii. Centrum Kultury Zamek Krzyżacki, które jest głównym organizatorem imprezy, gwarantuje dużą wiarygodność odtwarzanych wydarzeń, w czym niewątpliwie pomogą efekty pirotechniczne.

Oprócz walk, heroicznej obrony wojsk polskich i dramatycznej historii mieszczanina Gabriela z Browarnej (postać fikcyjna), będziemy świadkami negocjacji stron walczących i zawieszenia broni, a także wybuchu imitującego wysadzenie wieży zamkowej.

Zlot pasjonatów historii

W gigantycznym spektaklu weźmie udział aż 130 osób zajmujących się rekonstrukcjami historycznymi. Do Torunia zjadą bractwa i chorągwie z całego regionu. Niektóre na co dzień działają w sąsiednich województwach. W inscenizacji zobaczymy m.in. aktorów Teatru Wiczy, a także przedstawicieli Bractwa Rycerzy Chorągwi Toruńskiej, Roty Zbrojnej Grodu Lubicz, Bractwa Miecza i Kuszy Włocławek, Bractwa Rycerskiego Herbu Tur z Chojnic, Chorągwi Zaciężnej Trzy Miecze, Drużyny Rycerskiej Komturii Ostródz-kiej, Bractwa Rycerskiego Zamku Radzyńskiego i wielu innych.

Przypomnijmy, że widowisko zaplanowane na najbliższą niedzielę, jest finałem cyklu zamkowych inscenizacji. Do tej pory mogliśmy obejrzeć przedstawienia: "Średniowieczne potyczki rycerskie, gry i zabawy plebejskie", "Noc w zakonie, czyli bitwa w dormitorium" i "Zamach na Wielkiego Mistrza Wernera von Orseln".

Impreza wpisana została na listę Narodowego Centrum Kultury jako wydarzenie upamiętniające obchody 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem.
Udostępnij

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska