Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biznes za często ucieka z Torunia. Idą tam, gdzie mają lepsze warunki rozwoju. Z nimi odchodzą nie tylko pieniądze, a władze niewiele robią, by to zmienić

Katarzyna Fus [email protected] tel. 56 62 999 26
fot. sxc
Większe bezrobocie, migracja ludzi wykształconych, mniejsze dochody miasta. Takie mogą być skutki odchodzenia przedsiębiorstw z miasta. Robią tak kolejne duże firmy.

www.pomorska.pl/gospodarka

Więcej informacji gospodarczych przeczytasz na stronie www.pomorska.pl/gospodarka

Producent płatków, Toruń-Pacific, niedawno ogłosił, że część interesu przenosi do ościennej gminy - Grębocina. Choć władze zapewniają, że nie zamierzają zwalniać pracowników z Torunia, jest powód do niepokoju. To bowiem kolejna firma, która powoli wychodzi z miasta.

Rozwija się tylko kultura
W zeszłym roku z Torunia wyprowadził się Drosed, producent wyrobów drobiowych. Po spaleniu fabryki jej zarząd postanowił zainwestować we Wrocławiu. Również Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych swoje magazyny wybudowały w Kowalewie Pomorskim, a teraz rozważają przeniesienie tam swojej siedziby. Apator także przymierza się do zmiany lokalizacji.
Skąd te plany? - Głównym powodem jest to, że z Grębocina mamy świetny dostęp do autostrady - mówi Jarosław Szczepanowski, rzecznik Toruń-Pacific. - Nie ukrywamy, że jednym z powodów zlokalizowania tam magazynów jest też brak porozumienia z władzami w kwestii budowy Traktu Leśnego.

Sprawa Traktu Leśnego ciągnie się od 2000 roku. Ta droga miała ułatwić transport płatków z Małgorzatowa w gminie Lubicz do magazynów w Toruniu. I choć firma zadeklarowała, że wyłoży milion złotych na jej budowę, po dziesięciu latach ciągle tylko się o tym mówi.

To właśnie infrastruktura, a raczej jej brak, jest główną przeszkodą w rozwoju dużych toruńskich firm. Jak przekonują eksperci, w mieście brakuje równowagi w jej tworzeniu.

- Budujemy instytucje kultury, bo mamy aspiracje do zostania Europejską Stolicą Kultury, a duże tereny przemysłowe, jak Abisynia czy JAR leżą odłogiem - mówi Henryk Dulanowski, członek Izby Przemysłowo-Handlowej. - Brakuje nam przestrzeni, gdzie przedsiębiorstwa mogłyby inwestować. W efekcie firmy znajdują inne, dogodne lokalizacje dla rozwoju. A za nimi odpływa też wykształcona część mieszkańców Torunia. Jesteśmy spóźnieni w stosunku do innych miast Polski.

Kolejna blokada dla rozwoju biznesu w Toruniu to stan przygotowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Z raportu NIK z 2008 r. wynika, że tylko 1/3 miasta jest nim objęta. Dla porównania Olsztyn ma plan na prawie 50 proc. powierzchni. Brak tego dokumentu powoduje, że inwestor czeka nierzadko kilka miesięcy na pozwolenia, żeby zacząć budować.

Dodatkowo w Toruniu dochodzi do kuriozalnej sytuacji! Oto po czterech latach od uchwalenia Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego, miasto szykuje w nim zmiany! - Głównym powodem są zmiany w przepisach - mówi Anna Stasiak, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. - Przez te lata prezydent zbierał uwagi i pytania mieszkańców. Teraz chcemy je uwzględnić. Ale nowe studium powstanie najwcześniej za dwa lata.

Opieszałe unijne dotacje
Wśród toruńskich przedsiębiorców dostrzec też można rozgoryczenie sposobem realizowania Regionalnego Programu Operacyjnego. To właśnie z tego źródła ma płynąć szeroki strumień unijnych pieniędzy. Firmy narzekają na opóźnienia w ogłaszaniu konkursów jak i wypłacania pieniędzy. - Niestety, prezydent nie posiada wielu instrumentów, które wpływają na sytuację przedsiębiorców - mówi Robert Łapacz, prezes Faber Consulting. - Dysponuje nimi marszałek. Wieczne opóźnienia w wypłatach obiecywanego wsparcia unijnego sprawiają, że firmy wyprowadzać się będą nie tylko z Torunia, ale i z województwa. Sami też to już rozważamy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska