Aby jednak nie doprowadzić do finansowej zapaści, powinniśmy zachować dużą dozę zdrowe-go rozsądku oraz racjonalności. Artur Więckowski – ekspert serwisu Chwilowo.pl - pokazuje nam cztery filary, które stanowią podstawę odpowiedzialnego pożyczania.
Od kilku lat na organizację świąt Bożego Narodzenia wydaje się średnio równo-wartość minimalnej pensji krajowej, a zakupowe szaleństwo rozpoczyna się już na początku listopada. Za sprawą świąt wyprzedaży, czyli Black Friday lub Cyber Monday, przed klientami otwierają się doskonałe okazje do zakupu pełnowartościowych produktów, które często są w wyjątkowo atrakcyjnych cenach. Niestety, takie szalone transakcje boleśnie odbijają się na domowym budżecie, pozo-stawiając na nim finansowe dziury, których załatanie nierzadko wiąże się ze skorzystaniem z zewnętrznego finansowania. Na co więc zwrócić szczególną uwagę podczas pożyczania, aby nie wpaść w kłopoty finansowe?
Zaufana firma pożyczkowa
Dobra i bezpieczna pożyczka to taka, która zostaje udzielona przez odpowiednią firmę pożyczkową. Największą gwarancją bezpieczeństwa jest wybór dużego gracza finansowego, sprawdzonego przez wielu konsumentów w całym kraju. Duża popularność pożyczkodawcy i ogólnopolski zasięg zwykle są oznaką kierowania się zasadą fair play, wiarygodności oraz atrakcyjnych warunków finansowych. Wszystkie te cechy finalnie przyczynią się do satysfakcji płynącej z usługi i wysokiego bezpieczeństwa.
Zdaniem Artura Więckowskiego, najlepszym sposobem na wybór wiarygodnego pożyczkodawcy jest zasięgnięcie opinii ekspertów: „Chcąc znaleźć bazę opinii ekspertów zajmujących się finansowaniem pozabankowym, skorzystajmy z internetowego rankingu firm pożyczkowych. Decydując się na taki krok, mamy możliwość wyboru renomowanej instytucji pozabankowej, oferującej jasne i przejrzyste warunki umowy, brak ukrytych kosztów oraz pełne bezpieczeństwo danych osobowych”. Dzięki porównywarkom pożyczkowym takim jak Chwilowo.pl, w kilka chwil możemy poznać wszystkie szczegóły ofert finansowych, warunki pożyczania oraz sposoby spłaty danego zobowiązania.
Pożyczka za darmo? Podejdźmy do niej ostrożnie
Sięgając po finansowanie pozabankowe, poszukujemy pożyczek najtańszych lub całkowicie pozbawionych dodatkowych kosztów. Darmowe chwilówki są idealnym sposobem na to, aby łatwo pokryć nagłe wydatki, załatać małą dziurę budżetową lub wspomóc sfinansowanie większego planu. Biorąc jednak pod uwagę bożonarodzeniowe zwyczaje Polaków, czyli duże spotkania rodzinne, dalekie wyjazdy lub nad wyraz kosztowne prezenty, szybko okazuje się, że pożyczona kwota jest niewystarczająca. Dodatkowo, samo rozrzutne wydawanie pieniędzy, nawet tych pożyczonych, jest usprawiedliwiane szczególnymi oko-licznościami.
W takim wypadku nie powinniśmy tracić czujności, zwłaszcza gdy konieczne będzie sięgnięcie po kolejną pożyczkę. „Oprócz oczywistych konsekwencji, które płyną z takiego rozwiązania, czyli problemów ze spłatą poprzedniego zobowiązania, możemy napotkać również kłopoty natury technicznej. Często zdarza się, że konkretna firma pożyczkowa posiada kilka serwisów udzielających chwilówek, dlatego posiadając zadłużenie w jednym, nie otrzymamy pożyczki w kolejnym.” – ostrzega ekspert Chwilowo.pl.
W takim przypadku wybór kolejnej firmy, która zgodzi się pożyczyć pieniądze, może być chaotyczny i nieprzemyślany, a przez to nietrafiony. Aby ustrzec się przed potencjalnymi konsekwencjami nierozmyślnego korzystania z chwilówek, nie musimy jednak rezygnować z pożyczki. Niezwykle szeroka oferta pozabankowa ma w zanadrzu również inne rozwiązania, dostosowane do specyfiki świąt i związanego z nimi ogromu wydatków.
Pożyczka ratalna na większe wydatki
Pożyczenie pieniędzy zupełnie za darmo jest niezwykle kuszące, ale w niektórych przypadkach lepszym pomysłem od chwilówek może okazać się skorzystanie z pożyczek ratalnych. Rozwiąże ono dwie główne bolączki związane ze świątecznymi wydatkami: wysokie wydatki oraz konieczność spłaty po-życzki tuż po świętach.
Artur Więckowski szczególną wagę dla bezpieczeństwa pożyczkobiorcy przypisuje długoterminowe-mu charakterowi tego typu zobowiązania finansowego: „Jeśli zdecydujemy się na zaciągnięcie pożyczki krótkoterminowej, na jej spłatę mamy – w zależności od firmy – od 30 do 61 dni. To stosunkowo niewiele czasu, aby zgromadzić tysiąc lub dwa tysiące złotych - zwłaszcza, jeśli budżet jest bardzo napięty, a o jakichkolwiek oszczędnościach nie ma mowy. W takim wypadku pozabankowe pożyczki ratalne w elastyczny sposób odciążają domowy budżet i zmniejszają stres finansowy. Wypłacane kwoty wahają się od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych, a ich spłaty możemy dokonać nawet w kilkudziesięciu miesięcznych ratach. Warto również zaznaczyć, że tego typu finansowanie zwykle nie łączy się z większymi formalnościami – możemy pozyskać pieniądze na podstawie dowodu osobiste-go, bez konieczności dołączania zaświadczeń i innych dokumentów”.
