https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Błoto. Zadbali o mennonickie mogiły

Monika Smól
Sołtys wsi Błoto Małgorzata Bednarek przy pamiątkowej tablicy na uprzątniętym cmentarzu mennonickim
Sołtys wsi Błoto Małgorzata Bednarek przy pamiątkowej tablicy na uprzątniętym cmentarzu mennonickim Fot. Monika Smól
Cmentarz mennonicki we wsi Błoto (gmina Unisław) nie zarasta już krzakami. Mieszkańcy twierdzą, że od zawsze był chlubą wsi, a sołtys Małgorzata Bednarek postarała się tej chlubie przywrócić dawny blask.

Pani sołtys swoją funkcję piastuje już trzecią kadencję.
- Obiecałam mieszkańcom kilka lat temu, że weźmiemy się za ten cmentarz i go uprzątniemy - mówi Małgorzata Bednarek. - Kiedy w Unisławiu powstało Unisławskie Towarzystwo Historyczne sądziłam, że może oni zadbają o ten teren, ale chyba nie jest ich celem pielęgnowanie takich miejsc. Zatem kiedy starostwo ogłosiło konkurs pod nazwą "Dziedzictwo kulturowe naszego sołectwa" pomyślałam, że warto napisać wniosek o dofinansowanie właśnie tego zadania.
Z puli środków konkursowych do wsi trafiło 750 złotych.

- Tych pieniędzy nie starczyło na wszystko, trzeba było trochę dołożyć, do tego doszła ludzka praca w czynie społecznym i udało nam się zrobić z tego buszu przyzwoicie wyglądający teren - informuje sołtys Bednarek. - Niestety, w robotach pomagała tylko niewielka grupa mieszkańców, jakoś ciężko ludzi zachęcić do pracy społecznej. Poprosiłam wójta i ten przekazał nam płyty do utwardzenia wejścia na cmentarz. Nie wiedzieliśmy, z której strony wejście powinno się znajdować, a ludzie milczeli. W końcu zrobiliśmy na intuicję, a potem znalazł się pan, który mówił, że pamięta, iż właśnie w tym miejscu ono było a nad nim napis po niemiecku: "miejsce wiecznego spoczynku". Kierowaliśmy się zasadą, że kiedyś chowano ludzi tak, aby zwróceni byli nogami na wschód. Trafiliśmy!
Teren cmentarza nie jest już porośnięty ani chwastami ani krzakami. Pierwszą łopatę wbito w sierpniu.

- Cały czas trzeba mieć oko na cmentarz, nie dopuścić do tego, aby zarósł krzakami, jak kiedyś - dodaje sołtys. - Chcieliśmy jeszcze zamówić obelisk i kamień, ale nie wystarczyło na to pieniędzy, więc zleciliśmy zrobienie pamiątkowej tablicy oraz wyrycie na niej napisu. Na cmentarzu jest siedemdziesiąt nagrobków, są także kwatery, najstarsze - z datą 1726 rok zapisaną na krzyżu - skradziono. Menonici, kiedy przybyli w nasze strony, najpierw szukali i przygotowywali sobie miejsce pochówku. Osuszali teren, bo przecież tu była Wisła. Dlatego na górze cmentarza są groby najwcześniejsze, nieco późniejsze są po prawej stronie cmentarza, a najmłodsze - w dole.
Małgorzata Bednarek chciałaby teren ogrodzić.

- Na to potrzeba pieniędzy, będziemy ich szukać - zapewnia pani sołtys. - Trzeba też odkryć kolejne mogiły i zadbać o miejsce spoczynku naszych poprzedników. Gdyby nie oni, my byśmy tu nie mieszkali. Przygotowali dla nas ten teren i za to należy się im szacunek, a wyrazić go możemy dbając o cmentarz. Tym bardziej, że pojawiają się osoby, które interesują się tym miejscem, szukają przodków, wiedzą, że tu spoczęli.

Komentarze 8

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

U
Uśmich:)
Obecnie cmentarz mennonicki jest ogrodzony. Wygląda pięknie!
Pozdrawiam.
S
SOŁTYS W.ŁUNAW
WDZIĘCZNY BYM BYŁ JAK BY SKONTAKTOWAŁ SIĘ KTOŚ,KTO JEST POTOMKIEM MENNONITÓW ZAMIESZKAŁYCH W ŁUNAWACH.NR.TEL.564775335.
~zainteresowany~
jak mi wiadomo na terenach ZIEMI CHEŁMIŃSKIEJ jest więcej takich miejsc.CZY NIE WARTO TEGO PROMOWAĆ.PIĘKNIE PANI TEN CMENTARZ ODNOWIŁA. CZĘSTO URZĄDZAMY WYCIECZKI ROWEROWE I ZWIEDZAMY CIEKAWE MIEJSCA.BYLIŚMY W BŁOTACH I WE WIELKICH ŁUNAWACH.WARTO TE MIEJSCA ODWIEDZIĆ.TAM JEST ZAPISANY KAWAŁ CZASU ZIEMI CHEŁMIŃSKIEJ.SĄ TAM NAPRAWDĘ WSPANIAŁE ZABYTKI.A CO WAŻNE ZOSTAJE ODDANA CZEŚĆ TAM SPOCZYWAJĄCYM
957838
Reklama dźwignią handlu. Jeśli się coś robi, a tego nie potrafi "sprzedać" - w sensie pozytywnym - zainteresować tym innych - to efekt z takiej roboty żaden. Jeśli promocja cmentarzy mennonickich trafi do osób zainteresowanych, będzie to miało swoje dobre następstwa. Panie Słąwku, czekamy na stronę internetową z promocją tych zabytków!
k
kena
W dniu 10.02.2010 o 18:11, zbynek napisał:

NARESZCIE SĄ LUDZIE KTÓRZY MYŚLĄ O TYCH CO TERENY NADWIŚLAŃSKIE ODDALI CZŁOWIEKOWI. PRZED MENNONITAMI TERENY TE BYŁY NIEUŻYTKAMI.DOPIERO DZIĘKI MENNONITĄ my mieszkańcy tych terenów możemy ziemię tą zamieszkiwać i uprawiać.NIGDY NIE MOŻEMY ZAPOMNIEĆ O TYCH CO NAM WYKONALI KAWAŁ DOBREJ ROBOTY.WYRAZIĆ TO MOŻEMY TYLKO W TEN SPOSÓB ŻE DBAĆ BĘDZIEMY O ICH MIEJSCA SPOCZYNKU .


Uważam, że po to się w starostwie organizuje te konkursy i motywuje ludzi, by upiększali wieś, dbali o zbaytki, aby potem pochwalić się tym. choćby na stronie inetrnetowej starostwa. Wtedy to ma wiekszy sens. A cmentarze mennonickie to naprawdę historyczne zabytk iwarte rozreklamowania.
z
zbynek
NARESZCIE SĄ LUDZIE KTÓRZY MYŚLĄ O TYCH CO TERENY NADWIŚLAŃSKIE ODDALI CZŁOWIEKOWI. PRZED MENNONITAMI TERENY TE BYŁY NIEUŻYTKAMI.DOPIERO DZIĘKI MENNONITĄ my mieszkańcy tych terenów możemy ziemię tą zamieszkiwać i uprawiać.NIGDY NIE MOŻEMY ZAPOMNIEĆ O TYCH CO NAM WYKONALI KAWAŁ DOBREJ ROBOTY.WYRAZIĆ TO MOŻEMY TYLKO W TEN SPOSÓB ŻE DBAĆ BĘDZIEMY O ICH MIEJSCA SPOCZYNKU .
o
ojciec kierownik
Brawo ! Pani Małgorzato, brawo! O ile wiem są w Polsce organizacje , które pomagają zadbać o cmentarze, najbliżej chyba w Poznaniu na dodatek współpracująca z ambasadą niemiecką. Warto może tam spróbować... Wytrwałości, życzę !
:-)
Brawo Pani Sołtys! Brawo Mieszkańcy wsi Błoto!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska