– Bony będą ważne aż do marca 2022 r. Będzie można zatem płacić przy ich pomocy również jesienią, zimą, czy wiosną i latem przyszłego roku. Podstawowym celem tego świadczenia jest wsparcie polskich rodzin w sytuacji osłabienia kondycji ich budżetów domowych w związku z pandemią koronawirusa – mówiła niedawno wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz podczas briefingu w Łazienkach Królewskich w Warszawie.
– (...) Wsparcie trafi do rodzin z dziećmi, to ponad 6 mln dzieci, które otrzymają bon. Pomoc otrzyma ok 300 tys. dzieci z niepełnosprawnościami, w ich przypadku wsparcie jest większe – to 1000 zł na dziecko. Polski Bon Turystyczny można zrealizować tylko w Polsce, tak więc nie tylko z nazwy bon jest polski. (...) - zwraca uwagę minister rodziny i pracy Marlena Maląg.
Może to Cię też zainteresuje...
- Zależy nam na tym, by zachęcić Polaków do podróżowania po kraju. Wierzę, że te działania pomogą odrodzić ruch turystyczny w Polsce, także w tzw. sezonie niskim. (...) - dodaje Andrzej Gut-Mostowy, wiceminister rozwoju.
Jak aktywować bon turystyczny
– Realizacja bonu turystycznego odbywa się przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. W sobotę na PUE ruszyła rejestracja podmiotów turystycznych do programu. Założenie profilu na Platformie jest proste i zajmuje zaledwie kilka minut. Można to zrobić m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej. Wszelkie informacje na temat tego, w jaki sposób założyć profil są dostępne na naszej stronie internetowej. Pomocą służą również pracownicy ZUS w placówkach w całym kraju – wyjaśnia z kolei prezes ZUS Gertruda Uścińska.
Jak skorzystać z bonu turystycznego? [krok po kroku]
- Aby skorzystać z bonu, załóż profil na PUE ZUS. Następnie zaloguj się do niego i aktywuj bon. . Mailem dostaniesz kod obsługi płatności. Będzie on też dostępny na Twoim profilu na PUE ZUS.
- Aby skorzystać z dodatkowego świadczenia w formie bonu, które przysługuje na dziecko z niepełnosprawnością, złóż na PUE ZUS „Oświadczenie osoby uprawnionej w celu ustalenia prawa do dodatkowego świadczenia w formie Polskiego Bonu Turystycznego”. Do oświadczenia dołącz kopię orzeczenia o niepełnosprawności.
- Bonem zapłacisz za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane w Polsce przez przedsiębiorców turystycznych oraz organizacje pożytku publicznego wpisane na listę prowadzoną przez POT. Aktualna lista podmiotów, w których można skorzystać z bonu, dostępna będzie na stronach: [www.bonturystyczny.gov.pl]www.bonturystyczny.gov.pl, [www.pot.gov.pl]www.pot.gov.pl, www.polska.travel.
- Za pomocą bonu będziesz mógł płacić wielokrotnie, aż wyczerpiesz pełną kwotę. Kwotę do wykorzystania będziesz widział na swoim profilu na PUE ZUS.
- Aby zapłacić bonem za usługę turystyczną, podasz osobie przyjmującej płatność za usługę hotelarską lub imprezę turystyczną kod obsługi płatności przypisany do Twojego bonu. A następnie jednorazowy kod autoryzacyjny, który dostaniesz SMS-em.
- Jeśli usługa, za którą płacisz bonem, przekracza jego wartość, to brakującą część możesz zapłacić w inny sposób (np. gotówką lub przelewem).
Więcej informacji i porad na temat bonu turystycznego - zadzwoń, napisz
ZUS zorganizował specjalną infolinię dot. bonu turystycznego – pod numerem 22 11 22 111 - która działa przez całą dobę 7 dni w tygodniu. Pytania drogą mailową możesz natomiast kierować na adres: [email protected].
Instrukcja jak założyć konto na PUE ZUS – jako beneficjent lub przedsiębiorca [wideo]
Źródło: YouTube
Tutorial dla przedsiębiorców z branży turystycznej dot. rejestracji na liście podmiotów turystycznym uprawnionych do przyjmowania płatności bonem [wideo]
Źródło: YouTube
