- Ojejku, ta jest trochę krzywa - mówi klientka oglądająca choinki przed bydgoskim marketem. - Pan mi pokaże tamtą, albo nie, niech będzie ta z tyłu.
Klienci są bardziej wybredni
Sprzedawca pokazuje kolejne świerkowe drzewko, potem następne. - Z tego już igły opadają - zauważa kobieta.
- Niemożliwe! - twierdzi sprzedawca. - Wczoraj wieczorem wycinaliśmy je z plantacji.
Po dłuższej chwili klientka decyduje się, że kupi wysoką jodłę. Takiej sprzedawca nie ma w ofercie. - Ludzie zrobili się strasznie wybredni - zauważa sprzedawca. - Ile ja tych choinek poprzerzucam, a niektórzy i tak w końcu kupią w markecie. Takie co przyjechały z Czech albo z Danii - opadną szybciej, no ale bywają tańsze.
- Import choinek to dla nas konkurencja, więc opłacalność nam spada - mówi właściciel plantacji z okolic Brodnicy. Sprzedaje świerki pospolite oraz srebrzyste. Te pierwsze po 22 zł/szt., drugie po 32 zł /szt. w hurcie. Właściciel plantacji sprzedaje także prosto z gospodarstwa. - Niektórzy klienci przyjeżdżają wcześniej, by zarezerwować sobie jakieś drzewko - dodaje.
NAJPIĘKNIEJSZE CHOINKI z całego świata. Wyjątkowe zdjęcia dr...
Także w leśnictwie Goreń (nadleśnictwo Włocławek) , gdzie sprzedają choinki świerkowe i sosnowe mierzące do trzech metrów, można wybrać sobie drzewko wprost z plantacji. - Najczęściej sprzedajemy te świerkowe o wysokości półtora - dwa metry, które kosztują 61,50 zł - mówi Mariusz Zieliński, leśniczy w Goreniu. Cenniki znajdują się na stronach internetowych nadleśnictw, stawki mogą się różnić.
W Żołędowie koło Bydgoszczy np. za choinkę do 1,5 m trzeba zapłacić 31 zł/szt., za wyższe drzewko świerkowe mierzące 1,6 – 3,5 m 41 zł/szt.
W ofercie są nawet świerki powyżej 10 m - 922,50 zł/szt. - Kiedyś musiałem poszukać 12-metrowej choinki, którą zamówił pewien urząd - wspomina z uśmiechem Piotr Tabaka, z- ca nadleśniczego w Żołędowie. - Łatwo nie było.
W siedzibie ich nadleśnictwa choinki można kupować (pon. - pt.) w godz. 8- 14.30. - Nie wszyscy mogli do nas dotrzeć w tym czasie, więc sprzedaż choinek będzie prowadzona także 15 grudnia (w sobotę) w godz. 8- 14 - dodaje Piotr Tabaka. - Ale w następną sobotę (20 bm.) i 24 grudnia nadleśnictwo jest nieczynne.
Mateusz Stopiński, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu zachęca: - Kupujmy naturalne choinki, jako piękne, tradycyjne, naturalne i pachnące, w przeciwieństwie do ich plastikowych odpowiedników, których wytworzenie i utylizacja nie są przyjazne środowisku.
Więcej drzewek
W tym roku na terenie RDLP Toruń przeznaczono do sprzedaży 15 tysięcy choinek - nieco więcej, niż w roku ubiegłym. Największą ofertę przygotowało Nadleśnictwo Cierpiszewo (2000 szt.) oraz Szubin (1735 szt.).
W niektórych nadleśnictwach możemy kupić choinki w donicach. Takie drzewka (podobnie jak cięte choinki) należy ustawić jak najdalej od źródła ciepła.
Te w donicach należy systematycznie podlewać, ale szanse na przetrwanie mają przede wszystkim drzewka, które od początku rosły w donicach i nie były przesadzane (dzięki czemu nie mają uszkodzonych korzeni).
Ważne jest także, by drzewka zdążyły się zahartować, ale nie przemarzły. Dlatego przed wniesieniem choinki do domu, warto wstawić ją na 2-3 dni do pomieszczenia, w którym jest ok. 10 stop. Celsjusza.
LICZ SIĘ ZE ŚWIĘTAMI - MIKOŁAJ DO WYNAJĘCIA