MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Cena mleka prosto z gospodarstwa w 2024 roku. W sprzedaży są butelki krowiego i koziego

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Mleko najczęściej jest sprzedawane w litrowych szklanych lub plastikowych butelkach. Zdarzają się ogłoszenia 5-6 litrowych worków mleka.
Mleko najczęściej jest sprzedawane w litrowych szklanych lub plastikowych butelkach. Zdarzają się ogłoszenia 5-6 litrowych worków mleka. unsplash.com/Aleksey Melkomukov
Świeży, nieprzetworzony produkt w postaci mleka z porannego udoju to dziś rarytas. Krowy mleczne utrzymuje zdecydowanie mniej rolników, niż 20 czy 30 lat temu. Jednak i tych może ubywać, jeśli produkcja nie będzie się opłacała. Sprawdź, ile kosztuje butelka mleka krowiego lub koziego prosto z gospodarstwa. Rolnicy zmagają się nie tylko z kosztami, ale i cenami skupu poniżej oczekiwań.

Spis treści

Mleko prosto od rolnika - ceny 2024. Są też sery, twarogi, jajka

Bezpośrednio ze swojego gospodarstwa mleko i inne produkty sprzedaje jedno z gospodarstw z województwa śląskiego w miejscowości Droniowiczki. Można tu kupić mleko, sery, twaróg - zarówno krowie, jak i kozie. Pod koniec stycznia gospodarze poinformowali w mediach społecznościowych, że od 26 stycznia 2024 ulegają zmianie ceny na oferowane przez nich produkty.

Wspominają, że przez cały 2023 rok nie podnosili ceny jaj. Niestety jak już się przyjęło, po nowym roku wszyscy wszystko podnoszą i niestety te podwyżki dotyczą również nas, jeżeli chodzi o koszty utrzymania zwierząt. Prąd, zboża, paliwo, siano niestety wszystko to kosztuje.

Mleko najczęściej jest sprzedawane w litrowych szklanych lub plastikowych butelkach. Zdarzają się ogłoszenia 5-6 litrowych worków mleka.
Mleko najczęściej jest sprzedawane w litrowych szklanych lub plastikowych butelkach. Zdarzają się ogłoszenia 5-6 litrowych worków mleka. unsplash.com/Aleksey Melkomukov

Zapewniają, że nie chcą sobie odbierać możliwości robienia tego, co kochają jak i rozmów klientami przy odbiorze jaj czy serów. Przede wszystkim jednak nie chcą odbierać jakości, którą oferują w sprzedawanych produktach. I podają aktualne ceny mleka, serów, jaj:

 • Mleko kozie 9 zł litr
 • Mleko krowie 4 zł litr
 • Sery podpuszczkowe z ziołami krowi 60 zł kg, kozi 80 zł kg
 • Twaróg krowi 21 zł kg
 • Twaróg kozi 37 zł kg
 • Masło 7,50/ 200 g
 • Jajka 12 zł/ 10 szt

Zachęcają, by sprawdzić ceny podobnych produktów od innych sprzedawców, by przekonać się, że są podobne, a nawet i wyższe.

Cena mleka z gospodarstwa w ogłoszeniach rolników. Ile za butelkę?

Ogłoszeń ze świeżym mlekiem bezpośrednio od rolników jest znacznie więcej. Poniżej kilka przykładów:

 • Śląskie: Świeże mleko od krów karmionych naturalnie, jak zapewnia autor ogłoszenia, dodaje, że mleko jest badane weterynaryjnie, sam udój odbywa się dwa razy dziennie między 7-9 oraz 18-20. Cena za litr 6 zł.
 • Opolskie. Cena 4 zł za 1 litr świeżego mleka krowiego 4,5-5% tłuszczu.
 • Dolnośląskie, Pełnowartościowe, dojone na świeżo dla klienta mleko kozie 8 zł za litr.
 • Mazowieckie. Gospodarstwo sprzedaje produkty kozie: mleko za 10 zł/litr, ser twardy 6 zł za 100 g, twaróg 5 zł za 100g, jogurt 15 zł za litr. Inny rolnik z tego regionu oferuje mleko kozie niepasteryzowane z naszego gospodarstwa 9 zł/l.
 • Małopolskie. Mleko krowie od krów mlecznych karmionych tradycyjnie. Bez koncentratów i Dodatków hormonalnych 4 zł/l.
 • Kujawsko-Pomorskie. Świeże krowie mleko w szklanych albo plastikowych butelkach, 4 zł/l.

Zbyt niska cena mleka. Sieci wymuszają stawki poniżej kosztów produkcji

Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka odnotowała w raporcie z lutego 2024, że „po utrzymującym się trendzie wzrostowym w 2022 roku, od stycznia 2023 roku następuje korekta ceny mleka, która wyhamowała we wrześniu, a trend wzrostowy utrzymał się do grudnia 2023 r.”

Przeczytaj też: Będziemy oddawać butelki po mleku do sklepu? Przetwórcy uprzedzają, że to niebezpieczne w systemie kaucyjnym

Według Głównego Urzędu Statystycznego cena mleka w styczniu 2024 r. wyniosła średnio 207,09 zł/hl mleka, o 2,1 proc. mniej niż w poprzednim miesiącu, o 15,7 proc. mniej niż w grudniu 2022 r.

Hodowcy bydła mlecznego głośno zwracają uwagę na wykorzystywanie przez duże sieci sklepów swojej przewagi wobec rolników i wymuszanie niższych cen. Jeden z producentów mleka zwraca na to uwagę na platformie X (wcześniej Twitter):

- Promocja przy zakupie 6 kartonów to 1,65 za litr mleka 3,2% UHT. Cena w sieci jest poniżej kosztów produkcji mleka rolnika utrzymującego krowy mleczne. Chyba niedługo to mleko będzie importowane zza granicy, bo nikogo nie będzie stać mieć krowy mleczne w Polsce - pisze RolnikSamWdolinie.

Podobnie wygląda sytuacja z cenami masła:

Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka w raporcie o produkcji mleka w Polsce z grudnia 2023 podaje, że pogłowie krów mlecznych spadło o 2,2 proc. w porównaniu z czerwcem 2022 r. oraz o 0,52 proc. w porównaniu z grudniem 2022 roku i wyniosło 2 026,8 tys. sztuk.

Pogłowie krów - dane BUS, stan w czerwcu danego roku:

 • 1960 r. - 5884,7 tys. krów
 • 1970 r. - 6081,8 tys. krów
 • 1980 r. - 5955,6 tys. krów
 • 1990 r. - 4919,1 tys. krów
 • 2000 r. - 3097,5 tys. krów
 • 2010 r. - 2655,7 tys. krów
 • 2020 r. - 2468,1 tys. krów
 • 2022 r. - 2207,7 tys. krów

Najwięcej mleka dostarczają go producenci w województwach podlaskim, mazowieckim i wielkopolskim. W okresie styczeń – listopad 2023 r. najwięcej mleka ubyło z województw:

 • wielkopolskiego (624,3 mln l),
 • kujawsko-pomorskiego (495,3 mln l)
 • oraz warmińsko-mazurskiego (466,7 mln l).

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego meldunkowy skup mleka w listopadzie 2023 roku wyniósł 981,4 mln litrów. Skup mleka w listopadzie był o 3,0% mniejszy od skupu odnotowanego w październiku.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Cena mleka prosto z gospodarstwa w 2024 roku. W sprzedaży są butelki krowiego i koziego - Strefa Agro

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska