https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Boże Narodzenie malowane pędzlem w Muzeum Etnograficznym

(Renata Kudeł)
Ciepłe klimaty betlejemskiej stajenki przedstawiają w swoich obrazach na szkle znani zakopiańscy artyści
Ciepłe klimaty betlejemskiej stajenki przedstawiają w swoich obrazach na szkle znani zakopiańscy artyści
Obrazy dojrzałe artystycznie oraz malarstwo płynące z serca, odwołujące się do ludowej estetyki i wyobrażeń, tworzą wystawę pt. "Z narodzenia pana" w Muzeum Etnograficznym we Włocławku.

Ekspozycję przygotowano ze zbiorów: Muzeum Etnograficznego im. M. Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, Muzeum Diecezjalnego we Włocławku, Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku, Biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku. Można ją oglądać w Muzeum Etnograficznym przy Bulwarach im. Marszałka J. Piłsudskiego 6 do 24 lutego 2009 r.

Żłóbek, a w nim dzieciątko Jezus adorowane przez Maryję, świętego Józefa i pastuszków, to sceny religijne pamiętane od najmłodszych lat. Kościelne żłóbki i świąteczne kartki, uwieczniające tę scenę, tworzą nastrój i barwną oprawę świąt Bożego Narodzenia. Tworzą ją też obrazy, będące artystyczną wizją wydarzeń pewnej nocy w betlejemskiej stajence. Można je oglądać na nowo otwartej wystawie w Muzeum Etnograficznym.

- Ekspozycja o świątecznym charakterze jest opowieścią o Bożym Narodzeniu z kluczowymi dla tego wydarzenia wątkami tematycznymi: adoracją dzieciątka Jezus przez Maryję i świętego Józefa, pokłonem pasterzy i Trzech Króli, ucieczką Świętej Rodziny do Egiptu - mówi Krystyna Pawłowska, autorka scenariusza wystawy.

Jej dopełnieniem - obok dzieł dojrzałych artystycznie i emocjonalnie - są obrazy przedstawiające wydarzenia betlejemskiej nocy zachowane w obyczajowości ludowej. Są więc m.in. przedstawienia kolędników z szopką, gwiazdą czy turoniem. - Ekspozycja w sposób zamierzony prezentuje różnorodne typy malarstwa - mówi Krystyna Pawłowska. - Jest więc malarstwo dawne, od szesnastego do osiemnastego wieku, po malarstwo ludowe i nieprofesjonalne tworzone współcześnie.

Ciepłe klimaty betlejemskiej stajenki i trwogę ucieczki Świętej Rodziny do Egiptu przedstawiają w swoich obrazach na szkle znani artyści zakopiańscy: Ewelina Pęk-sowa, Jolanta Pęksowa, Barbara Walczak-Baniecka oraz Zdzisław Walczak. Stylistyka ich obrazów zręcznie łączy elementy tradycji z własną inwencją twórczą. W tej grupie oryginalne są także obrazy Stanisława Wyrtla z Zubrzycy Górnej.

Twórczość nieprofesjonalną prezentują m.in.: Tadeusz Żak z Kielc, Eugeniusz Brożek z Sędziszewa k. Kielc, Wiktor Chrzanowski z Torunia i Janina Motyka z Gliwic. Ich prace są świadectwem tęsknoty do utraconych klimatów dzieciństwa i młodości. - Prostota i szczerość wypowiedzi w obrazach tych artystów porusza nasze serca, nakłania do refleksji, wyzwala emocje i wzrusza - mówi autorka scenariusza wystawy.

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

~gość~
Wspaniały czlowiek, Cześć jej pamięci
a
adrian
'Osierocila' wielu tych, ktorzy zwracali sie do Niej o pomoc. Pani Janko... dziekuje za wszystko. Mam nadzieje, ze dobrze jest Pani tam... w niebie.
y
yola13
Miałam okazje znac osobiscie pania Janine Motykę, była wspaniałym przyjacielem, dobrym człowiekiem, a jej twórczośc bedzie mi o niej stale przypominac, bedzie mi jej strasznie brakowało. Cześc jej pamieci(*)(*)(*)
K
Krystyna Standio
Smutek...
W dniu 15 stycznia 2009 r. odeszła pełna optymizmu i wiary w dobro ludzi Pani JANINA MOTYKA.
Wspaniały człowiek, przyjaciel...
Ciężko doświadczona, żyła maksymą " KAŻDY NOWY DZIEŃ JEST KWIATEM, KTÓRY ZAKWITA W NASZYCH RĘKACH.
TAM, GDZIE SIĘ KOCHA, NIGDY NIE ZAPADA NOC" ( Adam mickiewicz)
Bogactwo "wewnętrznego życia" odzwierciedlała w swoim malarstwie, w niesieniu pomocy wielu, wielu zagubionym...
Dziękuję JEJ za wszystko!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska