
Syropy
Smakowe syropy są słodkie, zwłaszcza te klonowe lub daktylowe. Odpowiada za to naturalnie znajdująca się w nich fruktoza. Oprócz słodyczy nadadzą głębi wielu daniom. W syropie klonowym znajdziemy m.in. fosfor i wapń, a daktylowy zawiera m.in. wit. A i wit. B. Walory samych daktyli od lat są cenione. Obniżają stres, działają przeciwzapalnie, przeciwzakrzepowo, a często nawet przeciwbólowo. Gęste syropy jako zamiennik klasycznego cukru są mniej kaloryczne.

Słodkie owoce
W cukiernictwie nie zawsze cukier oznacza słodycz. O ile nie posłodzimy kawy jabłkiem czy gruszką, o tyle w ciastach użycie odpowiednich owoców zapewni wypiekom specyficzny posmak. Trwa sezon na owoce miękkie – jagody, maliny czy truskawki, dobrze sprawdzą się też banany. Cały rok można korzystać z ananasa lub suszonych smakołyków. Śliwki lub morele? To też nada charakteru wielu daniom.

Aspartam
Ten składnik często widnieje w składach gotowych produktów. Dodaje słodyczy i wzmacnia smak wielu napojów czy ciastek. Choć jest syntetycznym środkiem, poleca się go jako zamiennik cukru. Nie trzeba go dodawać dużo, mała porcja odpowiada znacznej ilości białych kryształków. Chemiczne słodziki dobrze wykorzystywać z umiarem.

Cukier trzcinowy a brązowy
Cukier trzcinowy, jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z trzciny, a nie z buraka. Nie jest poddawany obróbce, a więc jego wartość jest pełna. Wyróżnia się gorzkawym posmakiem. Klienci często mylą go z brązowym. Różnica jest zasadnicza. Warto pamiętać, że to nie to samo, brązowy to zwykły cukier, który posiada barwniki.