
Lato w pełni, wakacje na półmetku i brakuje pomysły na zagospodarowanie wolnego czasu na łonie natury? Warto przyjrzeć się z bliska regionowi i odwiedzić znajdujące się na jego terenie parki krajobrazowe.
Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy został utworzony w 1990 r. Obejmuje 28 tys. ha. Wśród rzadko spotykanych poza granicami Parku roślin należy wymienić storczyki, czosnek niedźwiedzi, lilie złotogłów, rosiczki i kłoć wiechowatą.

Brodnicki Park Krajobrazowy istnieje od 1985 roku i obejmuje 16 685 hektarów ziem Pojezierza Brodnickiego. Na terenie parku znajdziemy ponad 40 jezior.

Gostyńsko-Włocławki Park Krajobrazowy działa od 1979 roku. Park znajdziemy między Puszczą Kampinoską a Puszczą Bydgoską i Borami Tucholskimi. Wiecie, że wśród różnorodnej flory Parku odkryto dotąd około 1000 gatunków roślin naczyniowych? Spotkamy tu również mnóstwo ptaków - naliczono 180 gatunków.

Krajeński Park Krajobrazowy powstał w 1998 roku w granicach centralnej części Pojezierza Krajeńskiego. Ma 74 tys. hektarów. Na jego terenie znajduje się najwyższy punku w województwie kujawsko pomorskim – jest to Czarna Góra, której szczyt znajduje się 189 m n.p.m.