Zobacz wideo: Tradycyjne dania na Wielkanoc z regionu Kujaw i Pomorza
Teleopieka domowa to forma wsparcia opiekuńczego niesamodzielnych osób starszych. Wdrożony na razie pilotażowo system - na który składają się mobilne urządzenia do szybkiego przywoływania pomocy, czyli tzw. bransoletki życia oraz działające 24 godziny na dobę centrum operacyjne – obejmuje obecnie 210 osób. Bransoletki życia ratują w sytuacjach zagrożenia i dają poczucie bezpieczeństwa.
- Zważywszy na sygnalizowane potrzeby, 210 osób to zdecydowanie za mało. Do współpracy zaproszone zostały wszystkie gminy z województwa kujawsko-pomorskiego. Ostatecznie do programu przystąpiło 78 samorządów. Rozszerzony program ruszy jeszcze w tym roku – informuje Beata Krzemińska, rzeczniczka prasowa Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.
Wśród tych samorządów są gminy z powiatu sępoleńskiego: Sępólno, Więcbork i Kamień oraz tucholskiego: Cekcyn, Kęsowo, Lubiewo.
- Ten bardzo potrzebny program adresowany jest do mieszkających samotnie osób starszych. Chcemy, by mogli z niego korzystać wszyscy potrzebujący, ale do tego niezbędne jest partnerstwo samorządów gminnych. Samorząd województwa, który wziął na siebie lwią część kosztów i wszystkie przygotowania do wdrożenia systemu, od wielu miesięcy prowadzi rozmowy z samorządowcami w całym regionie, przekonując ich do partycypacji w programie. Cieszę się, że partnerstwo w ogólnowojewódzkim systemie opiekuńczym zadeklarowało blisko osiemdziesiąt samorządów. To właściwa odpowiedź na obecne wyzwania, a także na oczekiwania środowisk seniorskich -przekonuje marszałek Piotr Całbecki.
Zainteresowane osoby mieszkające na terenie gmin i miast, które zadeklarowały chęć udziału w przedsięwzięciu, mogą zgłaszać się bezpośrednio do realizatorów, czyli urzędów miast i gmin.
