Spis treści
Filarem ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej jest odbudowa systemu schronów i miejsc doraźnego schronienia. Nad wdrożeniem ustawy w regionie pracuje zespół powołany przez wojewodę Michała Sztybla. Podczas posiedzenia 21 marca br. zapowiedział on intensywne kontrole obiektów w całym województwie, którym można szybko przywrócić funkcję budowli ochronnych.
Elementem spotkania było przypomnienie właścicielom oraz zarządcom budynków o obowiązku zgłaszania obiektów, które wcześniej były schronami. Wojewoda zaapelował o pilną współpracę z samorządami, gdyż termin składania tych zgłoszeń mija za kilkanaście dni.
Agregaty, pompy, plandeki...
Jedno z pierwszych w regionie Centrów Ochrony Ludności ma powstać w Świeciu. Przeznaczone na nie będą zabudowania byłej jednostki Państwowej Straży Pożarnej.
- Zaplanowany jest tam duży magazyn, który zabezpieczy mieszkańców powiatu świeckiego w doraźne potrzeby związane z różnego rodzaju kataklizmami i zagrożeniem państwa. Będą to np. agregaty prądotwórcze, pompy, plandeki, przyczepka do przewożenia sprzętu w miejsca, gdzie będzie potrzebny - wyjaśnia Zbigniew Semrau, kierownik Wydziału Bezpieczeństwa i Transportu Publicznego w Starostwie Powiatowym w Świeciu.
Ma się tam również znaleźć sprzęt wojewódzki.
- Założenie jest takie, że powstanie tu także oddział magazynu wojewódzkiego, przeznaczonego dla powiatu świeckiego i sąsiednich. Gdyby np. powiat tucholski miał potrzebę, będzie czerpał z tego oddziału. Chodzi o ułatwienia organizacyjne - wyjaśnia Zbigniew Semrau.
W tym roku ma powstać dokumentacja projektowa Centrum. Dawna remiza wymaga bowiem przebudowy.
- Obiekty po PSP składają się z części administracyjnej i garażowej - wyjaśnia kierownik. - W budynku administracyjnym ma się znaleźć powiatowe centrum pomocy rodzinie, a w garażowym magazyny ochrony ludności: powiatowy i wojewódzki. Są też zamiary, żeby umieścić tam straż miejską, która miałaby funkcjonować całodobowo. To stworzyłoby dodatkowe możliwości dla Centrum, ponieważ przepływ informacji byłby przez całą dobę.
Centrum jeszcze nie ma, ale już się wyposaża. - Starosta pozyskał agregat prądotwórczy, pompę i plandeki, więc wstępne zaopatrzenie już jest. Będziemy je rozszerzać w miarę możliwości finansowych - uzupełnia Zbigniew Semrau.
26 marca ruszają szkolenia dla samorządów
- Po raz pierwszy zapisano tak duże środki na realizację tej ustawy. To przełomowy krok, dzięki któremu powstaną schrony, zostaną doposażone magazyny oraz kupiony niezbędny sprzęt - powiedział wojewoda po niedawnym spotkaniu z Tomaszem Siemoniakiem, Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji. - Teraz czas na konkretne działania z naszej strony.
Kujawsko-Pomorskie, jako jedno z pierwszych województw rozpocznie kompleksowy program szkoleń dla samorządów. 26 i 31 marca odbędą się pierwsze, poprowadzi je Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu. Kolejne terminy szkoleń - zarówno zdalnych, jak i hybrydowych - zostały zaplanowane na kwiecień.
Ważna współpraca z organizacjami
Kluczowym elementem ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej jest też budowa nowoczesnego systemu ostrzegania i alarmowania ludności. - Ochrona ludności to nie tylko infrastruktura, ale także świadomość i gotowość społeczeństwa - podkreśla Wiesław Leśniakiewicz, wiceszef MSWiA. - Każdy obywatel powinien wiedzieć, jak się zachować w sytuacji kryzysowej.
Nowe przepisy wprowadzają obowiązek wdrażania programów edukacyjnych. Edukowane będą nie tylko służby, ale także mieszkańcy.
Świecie podjęło już działania w tym kierunku.
- Starosta zorganizował posiedzenie komisji bezpieczeństwa, na które zaprosił organizacje pozarządowe, w tym grupę ratowniczo-poszukiwawczą, harcerzy, klub strzelecki - wylicza Zbigniew Semrau. - Celem jest włączenie jak najwięcej ludzi do pomocy, w razie pilnej potrzeby.
