https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Brexit. Wielka Brytania opuszcza Unię Europejską!

AIP
Niger Farage, lider Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa, który od początku był za Brexitem. Polityk nazwał 23 czerwca "dniem niepodległości" Wielkiej Brytanii.
Niger Farage, lider Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa, który od początku był za Brexitem. Polityk nazwał 23 czerwca "dniem niepodległości" Wielkiej Brytanii. Matt Dunham
Wyniki Brexit 2016. Czy Wielka Brytania wychodzi z Unii Europejskiej. Brexit stał się faktem. Historyczne referendum unijne w Wielkiej Brytanii zakończyło się szokującym dla Unii Europejskiej wynikiem - po 43 latach Wyspy wychodzą ze Wspólnoty. Zadecydowało o tym 51,9 proc. Brytyjczyków.

Przeciwko Brexitowi zagłosowało o cztery procent brytyjskich obywateli mniej - 48,1 proc. Jak podaje BBC, po przeliczeniu głosów z wszystkich okręgów wyborczych wyniki prezentują się następująco: 17 410 742 Brytyjczyków powiedziało Unii Europejskiej "nie", a 16 141 241 zdecydowało, że chciałoby dalej pozostać we Wspólnocie. Mimo że wyniki nie zostały jeszcze oficjalnie ogłoszone w Manchester Town Hall, wyjście Wielkiej Brytanii z UE jest już nieuniknione.

Frekwencja w historycznym referendum - trzecim referendum powszechnym w historii Wielkiej Brytanii - wyniosła rekordowe 71,8 proc. Do lokali wyborczych udało się ponad 30 mln ludzi spośród 46 499 537 osób uprawnionych do głosowania - mieszkańców Anglii, Szkocji, Walii, Irlandii Północnej, a także Gibraltaru - brytyjskiego terytorium zamorskiego na Półwyspie Iberyjskim.

Za pozostaniem w Unii Europejskiej optowała większość mieszkańców Irlandii Północnej oraz Szkocji. Decydujący głos miały jednak północna Anglia oraz Walia, które prawie jednym głosem powiedziały "nie" Wspólnocie. Już mówi się, że władze Irlandii Płn. i Szkocji planują przeprowadzić własne referenda w kwestii przyłączenia się do Unii, a Irlandia Płn. oprócz tego chce zapytać swoich mieszkańców o odłączenie się od Wielkiej Brytanii i przyłączenie do Irlandii.

Przeciwko Brexitowi opowiedział się również Londyn. Ekspert BBC, prof. John Curtice, zauważa, że unijne referendum pokazało jak duża przepaść kulturalna i społeczna dzieli londyńską stolicę od prowincjonalnej Anglii. Aż 60 proc. Brytyjczyków było bowiem za zostaniem w Unii Europejskiej, a 40 proc. przeciwko Wspólnocie.

Efekty Brexitu widać już na giełdzie. Jeszcze przed referendum eksperci ostrzegali, że wyjście Wysp z Wielkiej Brytanii zaowocuje spadkami na światowych giełdach, a także zmianami w kursach walut - osłabi się m.in. polski złoty. Indeksy giełdy japońskiej już spadły o 7 punktów procentowych - pisze gazeta "The Guardian" i podkreśla, że to największy jednorazowy spadek od czasu katastrofy w elektrowni nuklearnej w Fukuszimie w 2011 r. BBC informuje, że funt jest najsłabszy wobec dolara od 1985 r.

Wielka Brytania nie opuści jednak Unii Europejskiej od razu. Zgodnie z Traktatem Lizbońskim proces wychodzenia ze Wspólnoty zajmie około dwóch lat. Wcześniej musi ogłosić go szef rządu. Niewykluczone, że kraj przeprowadzi przez niego obecny premier David Cameron - zwolennik zostania we Wspólnocie. Jednak już pojawiają się głosy opozycji, że Torys powinien zrezygnować ze stanowiska. Do "natychmiastowej dymisji" nawołuje już m.in. Niger Farage, lider Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa, który od początku był za Brexitem. Polityk nazwał 23 czerwca "dniem niepodległości" Wielkiej Brytanii.
-Lauren Hurley, PA via AP

W. Cimoszewicz o Brexicie: Są tysiące problemów do rozwiązania, wideo: TVN24/x-news

Komentarze 7

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kwicz

Oooojjj Brytole!

Co Wy zrobili na tym padole?

Opuszczą Was Szkoci i Walijczycy,

Jak zaś Bretańczycy!

N
Nycz

Za opuszczeniem UE w brytyjskim referendum głosowali głównie Anglicy. Szkoci, Walijczycy i mieszkańcy Irlandii Północnej głosowali w większości za pozostaniem w UE.

 

P
Plexit
W Polsce nie istnieje dziś realny sprzeciw wobec Unii Europejskiej, a entuzjazm prounijny w narodzie od lat karmionym propagandą sprawia, że siła ruchów antyunijnych jest znikoma, ale to może zmienić się dzięki brytyjskiemu przykładowi. W Wielkiej Brytanii pamięta się bowiem, że swoboda podróżowania, swoboda podejmowania pracy w innym kraju nie są wynalazkiem Unii Europejskiej, nie zostały stworzone w XXI wieku.
Jeżeli Polacy chcą mieszkać i pracować na Wyspach – niech mieszkają i pracują. Nikogo przecież nie dziwi exodus setek tysięcy obywateli z III RP – w kraju rzeczywiście wielu z nich nie miało czego szukać, a głównym winnym tego stanu rzeczy była klasa polityczna. Ta sama kasta, która dziś zachwala korzyści z pozostawania w Unii.
 
Eurosceptycy w Wielkiej Brytanii nie mogą jednak jeszcze popadać w hurra entuzjazm. Pamiętajmy bowiem, że Unia, mimo używania przez jej rządców demokratycznej nowomowy, jest tworem skrajnie antywolnościowym, i nie lubi godzić się z decyzjami podejmowanymi w drodze demokratycznej, jeśli tylko są one niezgodne z planem Brukseli.

 

G
Gość

przybedzie nam milion bezrobotnych,ktorzy powroca z W.B.CIESZ SIE

G
Gość
W dniu 24.06.2016 o 09:45, mówić prawdę ! napisał:

Brawo angole, brytole, walijczycy, szkoci i irlandczycy ! To są narody, które otworzyły oczy zobaczyły jaki panuje lewacko-gejowski syf w eurokołchozie i miały odwagę powiedzieć STOP ! Powinniśmy iść ich przykładem i po wzięciu wszystkiego co nam się należy z UE spadać jak najszybciej dopóki jesteśmy jeszcze suwerennym państwem.?????

Oczywista oczywistość, idźmy ich śladem, przecież ogłosiliśmy w ramach dobrej zmiany że naszym najbliższym sojusznikiem w UR jest W.Brytania zatem słowo się rzekło, kobyłka u płota.

Wyjdźmy śladem WB  z UE i przywróćmy cła, kontrole na granicach a może i też paszporty z wizami.W ramach dobrej zmiany przygotujmy się w końcu na powrót "marnotrawnych" do macierzy, przecież brakuje rąk do pracy a UE wydoiliśmy ile mogliśmy, po co ona nam teraz. Jesteśmy już POTĘGĄ a będziemy jeszcze większą gdy odzyskamy pełną SUWERENNOŚĆ!  :P  :D  :lol: 

G
Gość
W dniu 24.06.2016 o 09:45, mówić prawdę ! napisał:

Brawo angole, brytole, walijczycy, szkoci i irlandczycy ! To są narody, które otworzyły oczy zobaczyły jaki panuje lewacko-gejowski syf w eurokołchozie i miały odwagę powiedzieć STOP ! Powinniśmy iść ich przykładem i po wzięciu wszystkiego co nam się należy z UE spadać jak najszybciej dopóki jesteśmy jeszcze suwerennym państwem.

A jesteśmy?

m
mówić prawdę !

Brawo angole, brytole, walijczycy, szkoci i irlandczycy ! To są narody, które otworzyły oczy zobaczyły jaki panuje lewacko-gejowski syf w eurokołchozie i miały odwagę powiedzieć STOP ! Powinniśmy iść ich przykładem i po wzięciu wszystkiego co nam się należy z UE spadać jak najszybciej dopóki jesteśmy jeszcze suwerennym państwem.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska