Uczniowie szkół gimnazjalnych mają za sobą dwa sprawdziany wiedzy. Przed nimi ostatnia część. Dziś napiszą test językowy. - Tego boję się chyba najmniej, choć dwa poprzednie nie należały do łatwych - mówi Małgosia Pomianowska. - W części humanistycznej trzeba było uważnie czytać pytania, żeby nie popełnić błędu i zinterpretować odpowiedni tekst. Było też zadanie, w którym trzeba było napisać petycję lub list do władz gminy - dodaje uczennica.
A co było najtrudniejsze w części matematyczno-przyrodniczej? - Sporo pytań dotyczyło węgla, były wykresy, schematy obiegu węgla w biosferze. No i pytanie z wykresem, które wymagało wskazania poziomu radioaktywności mszyc i biedronek - mówi Małgosia. Jej koledzy przytakują i wskazują, że w momencie, gdy czas już było odłożyć długopisy wszyscy zgodnie stwierdzili, że przydałoby się im trochę więcej czasu na rozwiązanie trudnego testu.
- Uczyliśmy się przez całe trzy lata, ale testy i tak nas trochę zaskoczyły - mówili gimnazjaliści z Brodnicy, którzy dzielili się z nami wrażeniami. - Stres zrobił swoje i czasem źle czytaliśmy pytania. Po sprawdzeniu wyników na www.pomorska.pl okazało się w kilku przypadkach, że stracimy kilka punktów, ale chyba starczy, by przyjęli nas do ogólniaka? - zastanawiali się nasi rozmówcy.
Arkusze testów i odpowiedzi - z części humanistycznej oraz matematyczno-przyrodniczej są cały czas dostępne na www.pomorska.pl Dziś pojawią się na stronie również arkusze z testu językowego. Można je pobrać bezpłatnie.
Ważne terminy
- do 24 maja - termin składanie podań przez kandydatów do liceum ogólnokształcącego (nie więcej niż do trzech szkół)
- do 28 maja (najpóźniej do godz. 15) - czas na ewentualne uzupełnienie dokumentów
- najpóźniej 30 czerwca - do godz. 12 szkoły ogłoszą listy kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia do szkół
- do 2 lipca (do godz. 12) uczniowie będą mieli czas, by potwierdzić w wybranej placówce chęć rozpoczęcia nauki od września
- 2 lipca do godz. 15 szkoły ogłoszą listy kandydatów przyjętych do szkół