https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Brodnica. Warunki zamieszkania

Rozmawiał: Bogumił Drogorób
Bogumił Drogorób
Rozmowa Jerzym Lejmanem, prezesem Brodnickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego

- Porozmawiajmy o mieszkaniach. Jak od strony prawnej wygląda sytuacja wynajmu mieszkań, będących w gestii BTBS?
- Wynajem komunalnych lokali mieszkalnych i socjalnych w Brodnicy określa odpowiednia uchwała samorządu Brodnicy z 27 lutego 2002 roku. Uchwała w swej treści uzależnia wynajem lokali od możliwości finansowych miasta, reguluje miedzy innymi dobór kandydatów do zawarcia umowy najmu.
- Jakie są kryteria owego doboru?
- Mogą być one wynajmowane w miarę możliwości osobom osiągającym średni dochód w przeliczeniu na jednego członka gospodarstwa domowego niewiększy niż 150 proc. najniższej emerytury dla rodziny wieloosobowej (w lokalach mieszkalnych) i 200 proc. najniższej emerytury dla osoby samotnej. Natomiast dla lokali socjalnych te kryteria są inne. Odpowiednio - 80 proc. najniższej emerytury dla rodziny wieloosobowej i 100 proc. najniższej emerytury dla osoby samotnej.
- Uchwała mówi m.in. osobach pozostających w trudnych warunkach mieszkaniowych.
- To oczywiste, o nich rozmawiamy. Co należy przez to rozumieć? Rzecz dotyczy zamieszkujących w lokalu, w którym na członka gospodarstwa domowego przypada mniej niż 5 m kw. Powierzchni pokoi w lokalu nie spełniającym wymogów pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi. Nadto, zamieszkujących na terenie miasta Brodnicy przez okres nie krótszy niż dwa lata licząc wstecz o daty złożenia wniosku.
- Składamy wniosek i…
- Czekamy na komisję kwalifikacyjną. Nie spełnione kryteria, o których wspomniałem powodują, że na dzień kwalifikowania wniosku wnioskodawca może nie być brany pod uwagę jako kandydat do najmu lokali z zasobów komunalnych. Wniosek spełniający wszystkie warunki rozpoczyna procedurę.
- Najtrudniejszy czynnik tej procedury to, zapewne, oczekiwanie.
- Niestety, nie mamy takiego komfortu, że sprawdzamy papiery i następnego dnia zainteresowany może się wprowadzić. Wolne lokale, niemal natychmiast, byłaby to sytuacja absolutnie wyjątkowa. I dla BTBS i dla potencjalnych najemców.
- Trzeba dążyć do tego, żeby to była reguła.
- Oczywiście, ale rozmawiamy o sprawach realnych, tu i teraz. Prawda, rzeczywistość trzeba zmieniać i to robimy. Z roku na rok jest coraz lepiej. Wiem, że ludzie to doceniają.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

c
chimka
Zamiast TBS mają od tego roku powstać SGM, które będą budowały też na wynajem ale z mozliwością wykupu.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska