Na odcinku z Kowalewa Pomorskiego przez Golub - Dobrzyń, Wrocki do Brodnicy tory kolejowe porosły krzewy, w stacyjkach zamieszkali ludzie. Trasa wypisała się nie tylko z rozkładu jazdy, stała się obiektem zainteresowania złomiarzy. Sporo urządzeń kolejowych zniszczono.
Mimo takiej sytuacji Urząd Marszałkowski rozpoczął rozmowy związane z tworzeniem partnerskiego konsorcjum kujawsko-pomorskich samorządów do realizacji projektu związanego z turystyczną rewitalizacją przeznaczonej przez PKP do likwidacji linii kolejowej Toruń-Brodnica. Efektem przedsięwzięcia będzie nowa inicjatywa turystyczna, łącząca kolejowe podróże w czasie z dogodnym dojazdem na Pojezierze Brodnickie.
Ważnym elementem tego projektu będą remonty i przebudowa wybranych dworców, w których powstaną stworzone w jednolitej, historycznej stylistyce hoteliki i lokale gastronomiczne, a także miejsca ekspozycji lokalnych muzealiów.
Turystów z grodu Kopernika w kierunku Brodnicy wozić będą zabytkowe składy, ciągnięte przez parowozy. Przedsięwzięcie zostało podzielone na dwa etapy. Pierwszym będzie pozyskanie i odrestaurowanie unikatowego taboru kolejowego, w drugim przywrócone do życia będą stacje kolejowe. Uzupełnieniem inwestycji będzie rewitalizacja samej linii kolejowej, o której przejęcie stara się obecnie samorząd województwa.
- Naszą intencją jest podniesienie atrakcyjności turystycznej gmin w powiatach toruńskim, golubsko-dobrzyńskim i brodnickim, tych, które nie były dotąd celami turystów. Liczymy nie tylko na rodzimych podróżników, ale także, w związku z niezwykle atrakcyjną formułą tej oferty, na turystów z zagranicy. Mam nadzieję, że takie pomysły jak kolejowy szlak wakacyjny czy połączenie przejazdu zabytkowym pociągiem ze zwiedzaniem średniowiecznych zamków i udziałem w turniejach rycerskich będą miały moc przyciągania globtroterów z całej Europy. Mamy się czym pochwalić, potrzeba nam tylko interesującej oprawy, by to dobrze sprzedać - podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
Odpowiedzialne za przedsięwzięcie komórki Urzędu Marszałkowskiego rozpoczęły już negocjacje z gminami, które na zasadzie partnerstwa zostały zaproszone do projektu. W rozmowach biorą udział przedstawiciele samorządów Kowalewa Pomorskiego, miasta i gminy Brodnica, miasta i gminy Golub-Dobrzyń oraz Bobrowo. Ciekawe ile obowiązków spadnie na samorządy lokalne?
Partnerem Urzędu Marszałkowskiego w pracach nad przygotowaniem nowego produktu turystycznego jest także Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna.
