Wczoraj przy ulicy Bazarowej pewna właścicielka pawilonu handlowego na brodnickim targowisku beztroska pozostawiła bez opieki swoją torebkę. Na konsekwencje długo nie trzeba było czekać. Złodziej szybko skorzystał z okazji, ukradł portfel z pieniędzmi i zniknął w tłumie kupujących pomiędzy straganami. Właścicielka portfela 36-letnia kobieta straciła w ten sposób 1010 złotych.
Do brodnickiej komendy policji zgłosiła się 47-letnia mieszkanka miasta i powiadomiła, że została okradziona. Złodziej przeciął jej torebkę jakimś ostrym narzędziem i ukradł portfel. Razem z portfelem kobieta straciła dowód osobisty, przepustkę do zakładu pracy i 1000 złotych. Kiedy kradzież miała miejsce, gdzie i w jaki sposób się dokonała? Pokrzywdzona nie umiała powiedzieć. Z jej wyjaśnień wynikało, że przeciętą torebkę zauważyła dopiero po dwóch dniach.
- Wielokrotnie apelujemy do kobiet, aby nie nosiły dużych sum pieniędzy przy sobie - mówi Agnieszka Szczucka z brodnickiej policji. - W przypadku kradzieży złodziej ukradłby znacznie mniejsze pieniądze i szkoda nie byłaby tak uciążliwa.
Kolejny przykład naiwności i braku dbałości o swój dobytek wykazała pewna 68-letnia mieszkanka miasta. Odzież używana cieszy się ogromna popularnością. W second handzie każdy może coś dla siebie znaleźć. Tak pomyślała także pewna emerytka z Brodnicy.
Przy ul. Mostowej zainteresowały ją wystawione ciuchy, że położyła torebkę na podłodze sklepu i ruszyła między regały. Po pewnym czasie przypomniała sobie o torebce. Niestety zbyt późno, bo z okazji zdobycia łatwego łupu skorzystał złodziej. Ukradł portfel z dowodem osobistym, legitymacją emeryta i 70 złotych w gotowce. Starsza pani nic nie kupiła, a na dodatek straciła 105 złotych.
Policja wielokrotnie, także za pośrednictwem "Pomorskiej" podpowiadała Czytelniczkom, jak się nie dać okraść. Policjantka przypomina kilka podstawowych zasad, które w znacznym stopniu utrudnią kradzież:
- W żadnym przypadku nie pozostawiajmy swojej torebki bez nadzoru. Spuszczenie choć na chwile z oka naszego dobytku, prawie zawsze oznacza jego utratę. Złodzieje tylko na to czekają.
- W czasie zakupów trzymajmy torebkę przy sobie, ale z przodu. Przesuniecie do tyłu oznacza, że tracimy nad nią kontrole i złodziej łatwo może przeciąć jej ścianki, lub otworzyć i wyjąć z niej portfel.
- Unikajmy tłoku w sklepach i na targowiskach. tam najszybciej możemy stracić torebkę i jej zawartość.
Nie należy także nosić dużych sum pieniędzy. Wypłatę lepiej zostawić w domu lub banku i dopiero wówczas udać się na zakupy. Warto mieć tylko tyle pieniędzy, ile potrzeba nam na zakupy. Jak zabraknie, można przecież zapłacić karta płatniczą.
Czytaj e-wydanie »