- Uważnie wsłuchujemy się w głosy mieszkańców i staramy się odpowiednio reagować - mówi inspektor Andrzej Rogalski, szef brodnickich policjantów. - Większe zaufanie społeczeństwa skutkuje także większą ilością zgłaszanych nam kradzieży, włamań, pobić i innych dokuczliwych zjawisk patologicznych. Poprawiliśmy skuteczność.
Młodzi dali popalić
W brodnickiej komendzie na odprawie służbowej podsumowano dokonania mundurowych w minionym 2011 roku. Ze statystyk wynika, że pracy było sporo, ale osiągnięć też nie mało.
W ubiegłym roku w powiecie brodnickim policjanci odnotowali 1417 przestępstw (w 2010 - 1123), z czego wykryli 78,6 proc. Rok zakończyli nieznacznym wzrostem przestępczości, ale i wzrostem wykrywalności. Stróże prawa złapali 100 nieletnich, którzy popełnili 129 przestępstw.
- Policjanci zatrzymują nawet takich sprawców przestępstw, którzy jak siądą na krzesełku, to nogami nie sięgają podłogi - dodaje komendant. - Z takich dzieciaków wyrastają potem bandyci i złodzieje, jeżeli nikt ich nie zawróci z przestępczej ścieżki. Tego przecież nie zrobi policja. To jest zadanie dla rodziny, szkoły i innych instytucji. Tym młodym ludziom trzeba pomóc i dać szansę na normalne życie.
Wylegitymowali 39 tysięcy mieszkańców
W 2011 roku policjanci pionu prewencji wykonali 9115 służb patrolowych, wylegitymowali ponad 39 tysięcy ludzi. Ponad 10 tysięcy osób popełniających wykroczenia ukarano mandatami karnymi, a wobec 12 tysięcy osób zastosowano pouczenia. Mundurowi sporządzili także ponad 700 wniosków o ukaranie sprawców wykroczeń do sądu w Brodnicy.
- Czy jest bezpieczniej? Myślę, że tak jest w rzeczywistości - mówi Anna, mieszkanka **
brodnickiego** blokowiska. - Pracuję na zmiany i wracając późno z pracy, widzę często policjantów. Jest też spokojniej na osiedlowych ulicach.
Sporo pracy mieli stróże prawa z załatwianiem różnego rodzaju interwencji. W roku ubiegłym wzywani byli 7800 razy, w tym odnotowano prawie 1400 wyjazdów do awantur domowych. - Staramy się także pomóc kierowcom i pieszym w bezpiecznym poruszaniu się po brodnickich ulicach, szczególnie teraz w czasie remontu mostu - mówi Andrzej Rogalski. - Często kierujemy policjantów ruchu drogowego na skrzyżowania. Zdarza się, że wysyłamy tych funkcjonariuszy na patrole piesze, w pobliże najbardziej uczęszczanych przejść dla pieszych. To zwykle temperuje zapędy do łamania przepisów przez kierowców i pieszych.
W 2011 roku odnotowano 1037 zdarzeń drogowych (2010 rok - 1169), w tym 74 wypadki drogowe (w roku 2010 - 91). na drogach zginęło 6 osób, a rannych zostało 88 osób. Przez cały ubiegły rok, funkcjonariusze zatrzymali 166 uprawnień do kierowania pojazdami, w tym za jazdę po spożyciu alkoholu 132. Odebrali 1753 dowody rejestracyjne.
- Cieszy mnie każde wypowiedziane dziękuję, usłyszane od mieszkańców miasta za pracę moich podwładnych - dodaje komendant. - Ich praca przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców w naszym powiecie.
A jak Wy oceniacie pracę brodnickich policjantów?
Czytaj e-wydanie »