MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bubel budowlany w gminie Zbiczno? Nikt tego nie zauważył przez 2 lata

Karina Knorps-Tuszyńska
Karina Knorps-Tuszyńska
Zdjęcie ilustracyjne/PSZOK, który wkrótce zostanie zbudowany w Zbicznie według niektórych radnych jest bublem budowlanym
Zdjęcie ilustracyjne/PSZOK, który wkrótce zostanie zbudowany w Zbicznie według niektórych radnych jest bublem budowlanym Arkadiusz Wojtasiewicz
Po otwarciu ofert, które wpłynęły w ramach przetargu na budowę Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Zbicznie wraz z wyposażeniem i zakupem niezbędnego sprzętu pojawiły się pierwsze wątpliwości.

Rolnictwo w obliczu wyzwań

od 16 lat

Bubel budowlany w gminie Zbicznie był w projekcie od dwóch lat. Nikt go nie zauważył

W Urzędzie Gminy w Zbicznie trwa badanie ofert, które wpłynęły na budowę Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w okolicy ul. Pod Foluszek w Zbicznie wraz z wyposażeniem.

Podczas ostatniej sesji rady gminy w Zbicznie radny Marek Szóstakowski miał zastrzeżenia do tej inwestycji. Zwrócił uwagę, że martwi go, że w ramach inwestycji nie powstanie waga, która ważyłaby samochody ciężarowe, o co wnioskowali radni. - W projekcie jest uwzględniona waga, która ma 8 metrów długości i 40 ton. Nie wiem, czy to jest bubel budowlany czy coś innego? - pytał radny Marek Szóstakowski.

Wójt gminy Zbiczno Magdalena Golubska przekazała, że wyjaśniono to na komisji, ale przypomniała ponownie, że dwa lata temu waga została zaprojektowana na 40 ton. Później nikt już nie zwrócił uwagi, że nie będzie można na niej zważyć wszystkiego, na co jest zapotrzebowanie mieszkańców, o czym urzędnicy dowiedzieli się około miesiąc temu. Gdy taka informacja dotarła do urzędników, było już za późno, aby wprowadzać zmiany do projektu. Po pierwsze, projektant chciał za zmianę ok. 20 tys. zł, ale, co najważniejsze, w miejscu, gdzie jest zaprojektowana waga nie ma miejsca na większą wagę, natomiast zmiana miejsca tej wagi wiązałaby się z przeprojektowaniem całej sieci energetycznej.

Pieniądze podatników według radnego idą w błoto

- Robimy inwestycję za 2 mln zł. Nie można tego skonsultować z radnymi, żeby wszystko grało, żeby wszyscy byli zadowoleni? To są pieniądze podatników, które wyrzucamy w błoto, bo faktycznie nikt z tego nie będzie korzystał. Naprawdę myślałem, że to będzie całkiem inaczej. Nawet nie będziecie w stanie zważyć swojego nowego ciągnika z przyczepą, którego kupujecie teraz, bo się nie zmieścicie

- stwierdził podczas ostatniej sesji rady gminy Zbiczno radny Marek Szóstakowski.

- Zarzuty o braku konsultacji są co najmniej absurdalne. Projekt był dostępny dwa lata, nikt go nie ukrywał. Wyniknęło to pewnie z nieporozumień, ale nie mieliście państwo zakazu wglądu w ten projekt, także nie rozumiem tych zarzutów

- odpowiedziała wójt gminy Zbiczno Magdalena Golubska.

Do dyskusji dołączył sekretarz gminy Zbiczno Mariusz Klonowski. - Absolutnie nie zgadzam się z panem radnym. Nie będzie możliwości ważenia wyłącznie samochodów typu tir. Waga czterdziestotonowa jest dobra do PSZOK-u. Wszystkie przyczepy będą mogły być zważone - powiedział sekretarz Mariusz Klonowski i dodał: - Nie będą mogły być zważone duże samochody, to się zgadza. Sekretarz podkreślił, że z racji, że urzędnicy i radni chcieli dużą wagę, to projektant zaprojektował dużą wagę "pod PSZOK", czyli czterdziestotonową, wystarczającą do ważenia w PSZOK-u.

Radny Marek Szóstakowski dodał, że lata temu na komisjach rozmawiali o tym, aby waga była nie tylko dla PSZOK-u, ale dla wszystkich, w tym m.in. dla rolników, którzy sprzedają towary. - Może dla PSZOK-u będzie dobra, ale na pewno dla mieszkańców nie będzie dobra - dodał radny Szóstakowski.

Radni i urzędnicy z gminy Zbiczno muszą poprawiać projektantów inwestycji

Radny Mariusz Jakubowski dodał, że gmina współpracuje z projektantami, których trzeba poprawiać, a radni, wójt czy sekretarz nie są ekspertami. - To jest kuriozalne, że wydajemy takie pieniądze, które udało się nam pozyskać i robimy bubel - dodał. - Mamy ludzi w budownictwie, którzy się na tym znają. To jest nie do pomyślenia, tym bardziej, że o tym rozmawialiśmy - podkreślił.

Wójt gminy Zbiczno dodała, że projektujący PSZOK w Zbicznie projektował PSZOK-i także w innych gminach na terenie powiatu brodnickiego. Z gminą Zbiczno nie będzie jednak więcej współpracował.

Gmina Zbiczno na budowę PSZOK-u i jego wyposażenie planuje wydać 5 mln zł

W ramach PSZOK-u w Zbicznie utworzony zostanie plac pod kontenery na frakcje, miejsca postojowe, wiaty na odpady wielkogabarytowe i wiaty garażowe, a także pojawi się wyposażenie do obsługi PSZOK, w tym m.in wspomniana waga towarowa i pojemniki na odpady. Kupione zostaną także koparko-ładowarka, ciągnik rolniczy wraz z osprzętem, ładowarka przegubowa, samochód dostawczy typu VAN, samochód ciężarowy z wywrotką i HDS i agregat prądotwórczy z przyczepą. Termin wykonania inwestycji zaplanowany jest na koniec marca 2023 r., a gmina Zbicznie planuje na tę inwestycję wydać łącznie 5 mln zł. Co ważne, gmina otrzymała na tę inwestycję dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych Polski Ład w kwocie 4 mln 750 tys. zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska