Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy PSZOK w Sępólnie Krajeńskim otwarty. Dzieci miały lekcję ekologii i frajdę na energorowerze. Mamy zdjęcia

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Sępoleński PSZOK po modernizacji został oddany do użytku. Największe atrakcje były dla najmłodszego pokolenia >>>>>
Sępoleński PSZOK po modernizacji został oddany do użytku. Największe atrakcje były dla najmłodszego pokolenia >>>>>Sandra Szymańska
Od 1 listopada mieszkańcy gminy Sępólno będą mogli korzystać z Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Obiekt został zbudowany w zasadzie na nowo. W czwartek, 26 października, uroczyście otwarto nowy PSZOK. Nie zabrakło edukacyjnego akcentu.

Sępoleński PSZOK po modernizacji spełnia wszystkie wymagane prawem normy. Jego lokalizacja nie zmieniła się. Nadal mieści się on na ulicy Przemysłowej przy oczyszczalni ścieków. Zmieniła się za to wielkość obiektu i jego wyposażenie. Teraz jest to PSZOK z prawdziwego zdarzenia, a nie prowizoryczne składowisko odpadów.

Tak wygląda sępoleński PSZOK

Już na wjeździe znajduje się waga, przy pomocy której można sprawdzić, ile odpadów jest przywożonych na teren obiektu. Jest też rampa podjazdowa, wokół której znajdują się specjalistyczne pojemniki, gdzie składowane będą posortowane surowce. Jest też miejsce rozbiórki odpadów wielkogabarytowych. Wszystko jest odpowiednio oznakowane. Cały obiekt jest ogrodzony i oświetlony. Teren jest także monitorowany.

Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych to miejsce nie tylko czasowego składowania opadów. Tutaj zużyte surowce mogą przywozić także mieszkańcy.

– Czasami zdarza się tak, że na posesjach zalegają jakieś odpady, a harmonogram ich wywozu przewiduje ich odbiór za jakiś czas. Innym razem są to odpady, których wcale nie ma w harmonogramie, mowa tu na przykład o zużytych oponach czy materiałach budowlanych. Wówczas takie rzeczy można przywieźć samemu do punktu – wyjaśnia burmistrz Waldemar Stupałkowski.

Tak było na otwarciu PSZOK

W czwartek, 26 października, uroczyście otwarto zmodernizowany punkt z udziałem władz gminy, urzędników, radnych, inspektorów budowlanych, przedstawicieli firmy zajmującej się odbiorem i wywozem odpadów oraz Krajeńskiego Parku Krajobrazowego. Otwarcie połączone było z piknikiem edukacyjnym, dlatego nie zabrakło także dzieci z Gminnego Przedszkola nr 1 i nr 2 w Sępólnie oraz Szkoły Podstawowej w Wałdowie.

To właśnie najmłodsi mogli skorzystać z przygotowanych atrakcji. Wszystkie zajęcia dotyczyły ekologii i zasad segregacji odpadów. Dzieci dowiedziały się, jaki proces muszą przejść śmieci, by je zutylizować, osobiście mogły zasiąść za kierownicą śmieciarki oraz wziąć udział w warsztatach plastycznych. Dużym zainteresowaniem cieszyły się EnergoRowery spinningowe z niszczarkami do tworzyw sztucznych. W takim rowerze cały prąd potrzebny do zasilenia niszczarki jest wytwarzany przez osobę pedałującą. Zmielenie jednej butelki 1,5 litra zabiera około 20 sekund. Swoich sił, oprócz maluchów, spróbowali też burmistrz Waldemar Stupałkowski i przewodniczący rady miejskiej Franciszek Lesinski.

Wykonawcą inwestycji był Zakład Transportu i Usług w Sępólnie. Budowa sępoleńskiego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych kosztowała 2,8 mln złotych, z czego 1,9 mln to pozyskana przez gminę Sępólno Krajeńskie dotacja unijna. PSZOK od 1 listopada będzie do dyspozycji mieszkańców. Będzie otwarty dwa dni w tygodniu: środy i soboty.

Zobacz zdjęcia z otwarcia PSZOK w Sępólnie:

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska