Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Sępólnie Krajeńskim. Wojewoda i burmistrz podpisali umowę

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz podpisał z burmistrzem Sępólna Krajeńskiego Waldemarem Stupałkowskim umowę na budowę Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Sępólnie Krajeńskim.
Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz podpisał z burmistrzem Sępólna Krajeńskiego Waldemarem Stupałkowskim umowę na budowę Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Sępólnie Krajeńskim. KPUW
W Sępólnie Krajeńskim w 2024 roku ma powstać centrum opiekuńczo-mieszkalne. Gmina z Funduszu-Solidarnościowego otrzymała 3,2 mln zł na sfinansowanie tej inwestycji. Wojewoda i burmistrz Sępólna podpisali w tej sprawie umowę.

Centrum opiekuńczo – mieszkalne to instytucja, która będzie niosła pomoc osobom starszym, niepełnosprawnym i obłożnie chorym. O obiekt dla tych osób samorząd starał się od dłuższego czasu. Za czwartym podejściem się udało – gmina otrzymała 3,2 mln zł z budżetu państwa. Kwota ma w całości pokryć koszty budowy.

Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne w Sępólnie

Instytucja powstanie na Placu Przyjaźni, w pobliżu Centrum Małego Dziecka i Rodziny i planowanego skateparku. Będzie w niej miejsce dla przynajmniej 20 osób.

- Z usług centrum korzystać będzie 12 osób w ramach pobytu dziennego i 8 stałych mieszkańców ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Zabezpieczone zostanie miejsce przeznaczone na pomoc w formie opieki wytchnieniowej – informuje Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski. Na sfinansowanie tej inwestycji podpisana została już umowa z burmistrzem Waldemarem Stupałkowski.

- Ta jednostka będzie zajmowała się osobami potrzebującymi stałej, całodobowej opieki. Jego funkcja ma być zbliżona bardziej do domu pomocy społecznej, przy czym centrum ma się skupiać na odciążeniu rodzin, które mają pod opieką osobę wymagającą stałego doglądania – dodaje burmistrz Stupałkowski

Te usługi świadczone będą za pośrednictwem miejscowego ośrodka pomocy społecznej. Jeszcze w tym roku ma się rozpocząć budowa obiektu. Plan jest taki, by był gotowy w 2024 roku.

Fundusz Solidarnościowy ma za zadanie udzielanie wsparcia społecznego, zawodowego, zdrowotnego oraz finansowego osobom niepełnosprawnym, a także wsparcia finansowego emerytom i rencistom. Celem utworzenia centrów opiekuńczo-mieszkalnych jest uzupełnienie systemu wsparcia osób niepełnosprawnych poprzez stworzenie dodatkowej usługi w postaci zapewnienia możliwości zamieszkiwania w formie pobytu dziennego lub całodobowego. Minister Rodziny i Polityki Społecznej zaakceptował także pięć innych rekomendacji wojewody kujawsko-pomorskiego w ramach tego programu:

  • gminy Brześć Kujawski,
  • gminy Lubicz,
  • gminy Wąpielsk,
  • gminy Pakość,
  • powiatu golubsko-dobrzyńskiego.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska