https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budowa monumentalnego pomnika Matki Bożej w Konotopiu. Zdjęcia z wmurowania aktu erekcyjnego

Ewelina Fuminkowska
Wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę monumentalnego pomnika Matki Bożej w Konotopiu.
Wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę monumentalnego pomnika Matki Bożej w Konotopiu. Urząd miasta i gminy w Kikole
W Konotopiu trwa budowa imponującego, 55-metrowego pomnika Matki Bożej, którego fundatorami są miliarder Roman Karkosik i jego żona Grażyna. W środę, 12 marca, odbyła się uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego, w której uczestniczyli inwestorzy oraz zaproszeni goście. Pomnik ma stać się nową atrakcją turystyczną regionu, przyciągającą pielgrzymów i turystów z całego kraju.

Od kilku tygodni trwają prace przy budowie pomnika Matki Bożej, którego wysokość ma wynosić dokładnie 55,6 m. Inwestorami jest miliardem Roman Karkosik z żoną Grażyną. Pomnik stanie 300 metrów od sanktuarium w Konotopiu.

Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Konotopiu powstało w 2010 roku na miejscu dawnej kaplicy z 1948 roku. Inicjatywa ta została zrealizowana dzięki wsparciu Grażyny i Romana Karkosików, którzy od lat angażują się w rozwój regionu. Wewnątrz sanktuarium znajduje się słynąca z łask, 55-centymetrowa figura Matki Boskiej Bolesnej, która stanie się inspiracją dla powstającego nieopodal monumentalnego pomnika.

Budowa 55-metrowego pomnika to wotum dziękczynne państwa Karkosików, którzy od lat wspierają różne inicjatywy w gminie Kikół. Choć ich działalność często pozostaje anonimowa, to ich wkład w rozwój lokalnej społeczności jest nieoceniony. Monumentalna figura Matki Boskiej ma być symbolem wdzięczności i duchowego wsparcia dla mieszkańców.

Konotopie jest znane przede wszystkim dzięki sanktuarium i corocznemu odpustowi, który przyciąga wielu wiernych we wrześniu. Miejsce to jest również popularne wśród kierowców, którzy zatrzymują się, by zobaczyć to wyjątkowe miejsce kultu. Budowa pomnika Matki Bożej, której zakończenie planowane jest na 15 sierpnia 2026 roku, ma dodatkowo zwiększyć atrakcyjność turystyczną regionu.

W środę, 12 marca, odbyła się uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę pomnika. W wydarzeniu uczestniczyli fundatorzy, Grażyna i Roman Karkosikowie, oraz zaproszeni goście, w tym Piotr Całbecki, marszałek województwa, radny województwa Jacek Gajewski, starosta lipnowski Krzysztof Baranowski i burmistrz Kikoła Renata Gołębiewska.

Wniosek o wydanie warunków zabudowy na budowę miejsca widokowego z pomnikiem Matki Boskiej do urzędu miasta i gminy w Kikole wpłynął wpłynął w 2023 roku. Ma powstać tam budynek socjalno-technicznym oraz uzbrojenie terenu. Projekt zakłada budowę 15-metrowej korony z windą, która będzie jednocześnie pełnić funkcję tarasu widokowego dla odwiedzających, oraz 40-metrowego pomnika Matki Boskiej. Pozwolenie na budowę zostało wydane w październiku 2024 roku.

Trwa głosowanie...

Czy gmina Kikół się rozwija?

Dla niewielkiej gminy Kikół budowa pomnika to szansa na przyciągnięcie turystów.

- Mamy się czym pochwalić. Kikół jest przy głównej drodze. Prócz odwiedzanego licznie przez wiernych sanktuarium w Konotopiu jest także piękny klasztor w Trutowie - mówi Renata Gołębiewska, burmistrz miasta i gminy Kikół. - Figurę Matki Bożej będzie widać z drogi krajowej nr 10, na pewno przyciągnie tu turystów.

Dla mieszkańców sanktuarium to miejsce wyjątkowe, szczególnie odwiedzane we wrześniu podczas odpustu.

- To miejsce nie jest dla nas zaskoczeniem. Figura powstanie obok sanktuarium w Konotopiu, a to miejsce dla nas wyjątkowe. Cieszymy się, bo to szansa rozwoju i dostrzeżenie niewielkiej, ale pięknej gminy - dodaje burmistrz Gołębiewska.

Pomnik Matki Bożej w Konotopiu będzie najwyższym takim dziełem na świecie. Pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro z cokołem ma wysokość 38,5 metra, natomiast pomnik Jezusa Chrystusa w Świebodzinie kopcem ma wysokość 52,5 metra.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska